W strugach deszczu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W Jarosławiu centralne uroczystości patriotyczne skupiły się w jarosławskiej Kolegiacie, podczas Mszy św. oraz przed pomnikiem - Krzyżem Golgoty Narodów na terenie d. Opactwa Sióstr Benedyktynek. Kwiaty złożono także w innych miejscach związanych ściśle z walkami o niepodległość II Rzeczypospolitej.
W uroczystościach patriotycznych uczestniczyli przedstawiciele instytucji, szkół, jednostek samorządowych, stowarzyszeń, służb mundurowych.
Mszy św. w kolegiacie jarosławskiej przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, przy ołtarzu modlili się także proboszczowie jarosławscy: ks. Marian Bocho, ks. Edward Chmura, ks. Marian Nabrzyski, o. Jacek Skupień OP, ks. prałat Marian Rajchel i ks. Wiesław Dziwik.
Następnie pod pomnikiem Golgoty Narodów - na terenie dawnego Opactwa Sióstr Benedyktynek złożono kwiaty, żołnierze Kompanii Honorowej Garnizonu Jarosław oddali salwę honorową oraz odbył się uroczysty Apel Poległych.
Na zdjeciu poseł Mieczysław Golba składający wieniec pod Krzyżem Golgoty Narodów wraz z pracownikami biura poselskiego; Janem Żołyniakiem i Mariuszem Trojakiem.
Poza Krzyżem Golgoty Narodów na terenie Opactwa znajduje się również tablica Franciszka II Rakoczego - księcia Siedmiogrodu upamietniajaca jego pobyt w Jarosławiu. W tym miejscu 11 listopada także składane są kwiaty i palone znicze. W Dniu Niepodległości składamy hołd tym bohaterom, którzy oddali życie w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej. W Jarosławiu na Starym Cmentarzu znajduje się nagrobek majora Leona Czechowskiego - uczestnika powstania listopadowego (1830), krakowskiego (1848), węgierskiej wiosny ludów, powstania styczniowego, który zmarł w 1888 r. w Jarosławiu. Jak podają źródła przy pomniku nagrobnym majora odbywały się uroczystości patriotyczne, a od 2001 r. składane są wiązanki i wieńce przy drewnianym kopijniku ufundowanym przez Konsula Generalnego Republiki Węgierskiej Istvana Kovacsa oraz od ubiegłego roku przy Pomniku Przyjaźni Polsko-Wegierskiej przy placu Bóżnic.
Z inicjatywy pasła Mieczysława Golby rolnicy w liczbie blisko 50 osobowej m.in. z miejscowości: Święte, Ostrów, Zamojscy, Sośnica, Zabłotce, Zadąbrowie, Michałówka, Zamiechów, Jodłówka, Rozbórz Długi i Okrągły, Pruchnik, Bystrowice, Tryńcza, Gniewczyna Łańcucka, Szówsko w dniu 21 października zwiedzili w miejscowości Błonie k. Warszawy Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dawtona, rodzinną firmę, tworzoną już od ponad ćwierć wieku.
Następnie poseł Golba zaprosił wszystkich obecnych rolników do zwiedzenia Gmachu Sejmu RP.
Zwiedzanie Sejmu rozpoczęło się od sali posiedzeń powstałej w latach 1925-1928, potem wszyscy przeszli do tablicy upamiętniającej posłów II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę w czasie drugiej wojny światowej Podczas zwiedzania doszło do wielu innych spotkań ze znanymi parlamentarzystami. Miłym akcentem było zrobienie wspólnego zdjęcia na schodach w głównym holu Sejmu.
Uczestnicy zobaczyli także salę kolumnową, w której odbywają się posiedzenia komisji nadzwyczajnych, kaplice sejmową, gdzie modlił się Papież Jan Paweł II, a także hol główny ze stałą ekspozycją wszystkich używanych lasek marszałkowskich. Na zakończenie wizyty w Sejmie Poseł Mieczysław Golba zaprosił całą grupę do sejmowej restauracji na obiad, gdzie do późnych godzin wieczornych prowadzone były rozmowy.
Ten wyjazd zostanie na długo w pamięci naszych rolników. Obecność w polskim parlamencie to bardzo dobra lekcja demokracji, która pokazuje działanie tej najważniejszej instytucji w Polsce.
Blisko 25 – osobowa grupa uczniów z jarosławskich szkół: „Ekonomika” i „Kopernika” już w najbliższą środę (14.10) wybiera się do Chorzowa wraz z opiekunami na ostatni mecz w ramach eliminacji MS, w którym to nasza piłkarska reprezentacja zmierzy się z drużyną Słowacji. Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jarosławiu, poseł Mieczysław Golba przekazał młodzieży bilety na mecz.
Młodzi kibice obiecali, że po powrocie z Chorzowa opowiedzą nam o swoich wrażeniach z tej niezwykłej wyprawy. Czekamy zatem i mocno trzymamy kciuki za naszą reprezentację.
W sobotę 26.09.2009r. w miejscowości Święte koło Radymna odbyło się spotkanie rolników z terenu gminy Radymno, Chłopice, Laszki z kierownictwem zakładów Dawtona w obecności Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Kazimierza Ziobro i starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana podsumowujące pierwszy rok owocnej współpracy dla obu stron.
Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dawtona, rodzinną polską firmie, istniejącą już od ponad ćwierć wieku na polskim rynku reprezentował dyrektor generalny Sylwester Sionek oraz Artur Wawrentowicz. Dyrektor generalny Sylwester Sionek poinformował uczestników spotkania „że w trzech zakładach produkcyjnych firmy w Błoniu i w Lesznie koło Warszawy oraz w Lipnie pod Toruniem mieszczą się jedne z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w kraju i Europie. Firma współpracuje z blisko 3500 rolników w całym kraju skupując od nich warzywa takie jak pomidory, ogórki, buraczki czerwone, marchewkę i cebulę. W imieniu firmy złożył deklarację skupu ogórków, marchewki, pomidorów i buraczka czerwonego po cenach gwarantujących opłacalność produkcji rolnikom”.
Z firmą były prowadzone rozmowy już od ubiegłego roku, aby podjęła bezpośrednią współpracę z rolnikami z terenu naszego powiatu. W wyniku podpisanych umów kontraktacyjnych rolnicy mogli sprzedać ponad 250 ton ogórka przy bardzo dobrej cenie skupu gwarantującej opłacalność produkcji pomimo tego, że pogoda nie była łaskawa tym roku dla tej uprawy.
Pomimo wielu wątpliwości zarówno ze strony naszych rolników jak również firmy Dawtona współpraca przyniosła doskonały efekt. Ogromna jest w tym zasługa i rola Starosty Jarosławskiego Tadeusza Chrzana, który pomimo wielu obaw samych rolników i głosów sprzeciwu wielu środowisk podjął się trudu organizacyjnego spotkań dla rolników z przedstawicielami firmy co przyniosło jak można było w ubiegłą sobotę się przekonać sukces w postaci dobrej ceny dla rolników za ich pracę. Dlatego apeluję nie tylko do wójtów i radnych gminnych z terenu naszego powiatu ale również przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, aby informowali za pośrednictwem sołtysów swoich rolników o możliwości ich współpracy z firmą Dawtona. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierza Ziobro zadeklarował dla rolników zainteresowanych uprawą ogórka pomoc w postaci fachowego doradztwa rolniczego ze strony służb podlegających Samorządowi Województwa Podkarpackiego Współpraca naszych rolników z polskimi rodzinnymi firmami takimi jak Dawtona jest jak widać jedną z dróg sukcesu dla obu stron.
Koszykarze Znicza wygrali X Memoriał im. Burmistrza Jerzego Matusza - zdecydowanie pokonał wszystkich rywali, zgarnął też nagrody indywidualne. Królem strzelców został Jeremy Chappell, a tytuł MVP przyznano dla Keddricka Maysa. Ta impreza już na stałe wpisała się w sportowy kalendarz naszego miasta i zyskuje coraz większe uznanie. Trwające przez trzy dni (piątek, sobotę i niedzielę) zawody przebiegały pod dyktando jarosławian. Chociaż drużyna Znicza treningi wznowiła dopiero niespełna dwa tygodnie temu, to na parkiecie spisywała się wyśmienicie. Na drugim miejscu uplasował się zespół Stali Stalowa Wola, trzeci był Sokół, a czwarte miejsce zajęła Siarka. Dla wszystkich drużyn był to doskonały sprawdzian przed zbliżającym się dużymi krokami sezonem. Organizatorami turnieju byli MKS Znicz, Urząd Miasta Jarosławia oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Uroczyste obchody Święta Plonów rozpoczęła Msza Święta polowa koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala, której oprawę muzyczną zapewnił Chór Mieszany „Jarosław” oraz Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”. Po poświęceniu wieńców dożynkowych i chlebów rolnicy Tadeusz Grendus i Elżbieta Domańska – starostowie dożynek przekazali bochen chleba Staroście Jarosławskiemu Tadeuszowi Chrzanowi, a następnie podzielili się nim ze zgromadzonymi na placu przy Urzędzie Miasta Radymna.
Nie zabrakło także tradycyjnej ceremonii dożynkowej – prezentacji korowodów wieńcowych. Delegacje zaprezentowały przygotowane przez siebie wieńce oraz przedstawiły krótkie występy sceniczne nawiązujące do tradycji świętowania i dziękowania za udane zbiory. Jury oceniając piękno oraz trud związany z przygotowaniem, wśród 15 zgłoszonych do konkursu wieńców przyznało 3 miejsca:
miejsce sołectwo Duńkowice – Gmina Radymno
miejsce sołectwo Kramarzówka – Gmina Pruchnik
miejsce sołectwo Wysocko– Gmina Laszki
Publiczność zgromadzona na placu przed Urzędem Miasta Radymna mogła podziwiać wytwory rzemiosła artystycznego prezentowane przez twórców ludowych oraz degustować potrawy regionalne i brać udział w przygotowanych dla niej konkursach. Swoją działalność na stoiskach przedstawiły również piekarnie z terenu powiatu jarosławskiego oraz Nadleśnictwo Jarosław.
Rolniczy trud, związany z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba uhonorowalł także w przemówieniu okolicznościowym m.in. : poseł na Sejm RP Mieczysław Golba.
Dożynkową niedzielę zakończyły koncerty zespołów m.in. „Family Power” z którym na perkusji swój talent muzyczny ukazał poseł Mieczysław Golba.
W dniu 17 września br. w 70-tą rocznicę wtargnięcia Armii Czerwonej na Polskę oraz toczącej się II Wojny Światowej z okazji Dnia Sybiraka i Weterana odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające wszystkich tych którzy zginęli w bezkresach Syberii jak i tych którzy oddali życie za ojczyznę. Uroczystości odbyły się w Kościele pw. Św. Mikołaja i Św. Stanisława / Opactwo Sióstr Benedyktynek/ w Jarosławiu, gdzie odprawiono Mszę Świętą za poległych i zmarłych. Następnie na czele z kompanią honorową wystawioną przez Jednostkę Wojskowa 3957 Jarosław wszyscy udali się pod symboliczny Krzyż Golgoty Narodów gdzie odbył się apel pamięci.
Z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego – Tomasza Poręby oraz posła Mieczysława Golby – członka Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przy współpracy z Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej w Jarosławiu w ostatnią niedzielę na stadionie MOSiR w Jarosławiu odbył się turniej piłki nożnej juniorów młodszych - rocznik 1994 i młodsi.
W turnieju wzięło udział 5 drużyn
Wszystkie drużyny biorące udział w Turnieju otrzymały puchary, dyplomy oraz sprzęt sportowy. Na zakończenie Turnieju przybył również wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Kazimierz Ziobro oraz Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, którzy złożyli podziękowania parlamentarzystom za organizację Turnieju oraz działalności na rzecz rozwoju i promocji piłki nożnej. Złożyli również gratulacje wszystkim zawodnikom za sportową i emocjonującą rywalizację. Główną nagrodą dla biorących udział w Turnieju zawodników będzie wyjazd już 5 października br. do Brukseli. W trakcje tego tygodniowego wyjazdu na młodych piłkarzy czekają niesamowite atrakcje. W czasie swojego pobytu chłopcy zwiedzą stadion Anderlechtu, będą mieli możliwość od „kuchni” zobaczyć jak funkcjonuje profesjonalny klub sportowy. Organizatorzy wyjazdu czyli poseł Poręba i Golba zadbali również o atrakcje pozasportowe. Dzięki temu uczestnicy wyjazdu będą mogli zwiedzić Parlament Europejski oraz piękne zakątki Brukseli. Dla większości z nich będzie to taki pierwszy w życiu wyjazd za granicę i z pewnością szybko nie zapomną tej wycieczki.
W dniu 13 września 2009 r. w miejscowości Skotoszów, gmina Radymno, powiat jarosławski, odbyła się impreza plenerowa „Spartakiada młodzieży - piknik rodzinny". Organizatorzy Stowarzyszenie „Koło Przyjaciół Skołoszowa" przy współpracy Zespołu Szkół w Skołoszowie oraz samorządów wiejskich miejscowości Skołoszów, Zamojsce i Zabłotce, OSP Skołoszów i Zamojsce, przygotowali ciekawą propozycję czynnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Impreza mogła się odbyć dzięki wykorzystaniu środków finansowych w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, wpisującego się z kolei w Program Integracji Społecznej. Oczywiście na pikniku gościł również poseł Mieczysław Golba wraz z wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego - Kaziemierzem Ziobro. Na pewno tego typu imprezy wpływają pozytywnie na zacieśnienie więzi rodzinnych i sąsiedzkich w ramach małych ojczyzn. Dodatkowo można udowodnić, iż pozyskanie środków Unijnych jest możliwe i może służyć społecznościom lokalnym.
Czytaj więcej: Spartakiada młodzieży - piknik rodzinny w Skołoszowie
Dożynki Gminy Pruchnik z okazji zakończenia zbiorów odbywają się 13 września br. w Kramarzówce. Stanowią podziękowanie Bogu za zebrane plony. Są świętem dziękczynienia i radości, odpoczynkiem po ciężkiej pracy. Gminne Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Św. Klemensa w Kramarzówce podczas której ks. Proboszcz Zbigniew Szostecki dokonał poświęcenia wieńców wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw, ziół oraz plonów kwiatów. Po Mszy św. w barwnym korowodzie, wieńczarki, mieszkańcy gminy dotarli na plac obok Domu Strażaka, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Licznie gromadzonych gości powitał Wójt Gminy Pruchnik Stanisław Górski. Na jego ręce starostowie dożynek złożyli chleb dożynkowy z życzeniami, by dobrze sprawiedliwie nim dzielił.
W dniu 06 września 2009 r. odbył się Otwarty Turnieju Piłki Plażowej o Puchar Posła Mieczysława Golby. W turnieju odbywającym się w ramach projektu "Bezpieczniej Razem Łatwiej" organizowanego przez Stowarzyszenie "Młody Mołodycz" wzięło udział 13 zespołów z powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego. Pierwsze miejsce zajęła para Mateusz Syryło i Jakub Kakol, która pokonała w półfinale braci Paszko 15:11 i w
finale 17:15 braci Gimlewiczów z Horyńca. Trzecie miejsce przypadło parze Tomasz Dworak i Łukasz Mazur z Oleszyc, którzy w półfinale ulegli braciom Gimlewicz 10:15,a w meczu o 3 miejsce nie dali szans braciom Paszko wygrywając w stosunku 15:6.
W programie min. odbyły się :
Zawody Sportowo – Pożarnicze
Pokazy Ratownictwa Drogowego
Ćwiczenia w Udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
Pokaz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
Otwarty Turniej Piłki Plażowej
Trójbój Rekreacyjny
Konkurs Plastyczny
Pokaz Łucznictwa Sportowego
Mecz Piłki Nożnej
Najlepsze drużyny otrzymały również od posła Mieczysława Golby oraz wicemarszałka Kazimierza Ziobro dyplomy oraz nagrody sportowe.
Poseł Mieczysław Golba z wicemarszałkiem Kazimierzem Ziobro wzięli osobiście udział w zawodach w cięciu kloca piłą dwuręczną na czas.
Jako pierwszy wystapił do zgromadzonych rolników poseł Mieczysław Golba który przyjechał na Dożynki razem z wicemarszałkiem Kazimierzem Ziobro. W trakcie wystepów artystycznych zaprezentował się Ludowy Zespół "Dolanie" z Gniewczyny Trynieckiej, który przygotował ciekawy repertuar. Z koncertem wystąpili także: "Śpiewające Zośki" z Gniewczyny, Duet Wokalno - Instrumentalny "H&Z" z Gniewczyny, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy, Grupa Taneczna "Just Dance, Zespół Wokalny "Hit" z Gorzyc, Zespół "Jagiellanie" z Jagiełły, Zespół "Chłopaki ze Starej Paki" z Tryńczy, Kapela Ludowa z Gniewczyny.
Wójt Gminy Tryńcza - Ryszard Jędruch, Trynieckie Centrum Kultury w Tryńczy, Rada Sołecka w Gniewczynie Trynieckiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Gniewczynie Trynieckiej oraz Ochotnicza Straz Pożarna byli organizatorami Dożynek Gminnych, które odbyły się w dniu 6 września 2009r. na stadionie LKS "Huragan" w Gniewczynie Trynieckiej.
Dożynki Gminy Pawłosiów odbyły się 6 września w Ożańsku.
Uroczystość 100-lecia Koronacji Cudownego Obrazu w Tuligłowach. Cudowny Obraz przybrał jeszcze piękniejszy wygląd i tak jak przed wiekami, zachwyca swoim pięknem i głębią. Przed Maryją w Obrazie Tuligłowskim klękają rzesze pielgrzymów, wypraszając dla siebie i swoich bliskich potrzebne dary i łaski.
Czytaj więcej: Dożynki Gminy Tryńcza w Gniewczynie Trynieckiej
W dniu 3 września 2009r. z serdecznymi podziękowaniami za okazaną pomoc w realizacji wyjazdu do Warszawy, aby zwiedzić siedzibę Sejmu RP przyjechali do biura posła Mieczysława Golby z Ryszkowej Woli min. dyrektor Szkoły Podstawowej - P. Andrzej Makarski, P. Grażyna Matias wychowawca, rodzice P. Witold Jarosz i młodzież z Zespołu Taneczno-Wokalnego "GWIAZDKI" - Ilona Skowrońska i Sebastian Jarosz.