76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Są takie momenty w naszym życiu, gdy trzeba być wiernym wartościom, w których się zostało wychowanym. Takim momentem było Powstanie Warszawskie. Pokazuje nam ono, że tych wartości nie da się rozstrzelać, nie da się zakopać w bezimiennych grobach, zniszczyć – one prędzej czy później wrócą. W tym sensie powstańcy odnieśli zwycięstwo.
1 sierpnia to dzień kiedy składamy akt szacunku, wdzięczności i patriotycznej powinności wobec bohaterów powstania warszawskiego, jak i wobec tych, którzy dzisiaj pielęgnują godne upamiętnienie tamtej walki, tamtej odwagi, tamtej patriotycznej odpowiedzialności, tamtych wielkich uczuć, emocji i wielkiej tragedii. Pamięć o Powstaniu Warszawskim to świadome budowanie kolejnego ogniwa łańcucha pokoleń, związanego silnymi emocjami wokół tradycji godziny W.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Szanowni Państwo, cieszę się że dzięki wspólnym staraniom, kolejne jednostki OSP mogły otrzymać dofinansowanie WFOŚ na sprzęt osobisty i umundurowanie.
-Powiat Przeworski: OSP: Widaczów, Łopuszka Mała, Pantalowice, Rączyna, Jawornik Polski, Łopuszka Wielka, Ostrów, Jagiełła, Ujezna, Gniewczyna Łańcucka, Mirocin, Zarzecze, Majdan Sieniawski.
-Powiat Przemyski: OSP: Orzechowce, Stubno, Kniażyce, Maćkowice, Nienadowa, Babice, Buszkowice, Bircza, Batycze, Medyka, Dubiecko, Bolestraszyce, Niziny, Drohobyczka, Przedmieście Dubieckie, Ujkowice, Orły.
-Powiat Lubaczowski: OSP: Wielkie Oczy, Dachnów, Oleszyce, Krowica Hołodowska, Łukawiec, Basznia Dolna, Stare Oleszyce, Cewków, Horyniec Zdrój
-Powiat Jarosławski: OSP: Miękisz Nowy, Wólka Pełkińska, Wiązownica, Wola Buchowska, Makowisko, Węgierka, Wola Węgierska, Miękisz Stary, Osp Mołodycz, Laszki, Łazy, Duńkowice, Pruchnik II, Kramarzówka, Rokietnica.
Dziękujemy Straż Pożarna Ochotnicy
Już teraz do 10 sierpnia samorządy mogą̨ składać́ wnioski o wsparcie ‼️
-Fundusz Inwestycji Lokalnych to wielki rządowy program wsparcia w postaci środków pieniężnych, przeznaczonych na dotacje dla gmin, powiatów i miast w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł
- Środki przekazane przez Rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje (np. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi, a także inne niezbędne lokalnie działania)
Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie wsparciem dla:
- samorządów, które odpowiadają̨ za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych.
- małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów.
- mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia.
Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody!
Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji!
Nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez samorządy!
Więcej informacji pod adresem:
24 lipca 1919 roku Sejm II Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o powołaniu Policji Państwowej. Chwilę po odzyskaniu niepodległości odradzająca się Polska utworzyła formację, która w sposób szczególny dba o bezpieczeństwo obywateli po dziś dzień…
Tegoroczne Święto Policji zbiega się ze 101. rocznicą powołania Policji Państwowej, 30. rocznicą uchwalenia Ustawy o Policji oraz wspaniałym jubileuszem 95-lecia służby kobiet w Policji.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Policjantkom i Policjantom, a także Pracownikom Policji za Wasz trud i zaangażowanie w służbę i pracę, która w sposób szczególny wpisuje się w zwiększanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego społeczeństwa.
Życzę Państwu wiele sukcesów zawodowych, poczucia satysfakcji z powierzanych obowiązków służbowych oraz szacunku społecznego. Dzięki Państwa codziennej, ciężkiej służbie i pracy Policja jest postrzegana jako nowoczesna formacja, spełniająca najwyższe europejskie standardy.
Słowa głębokiego uznania i szacunku kieruję także na ręce wszystkich Emerytów i Rencistów policyjnych, którym serdecznie dziękuję za wieloletnią służbę i pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Życzę Państwu wiele lat życia w dobrym zdrowiu oraz zasłużonego szacunku społecznego i najpiękniejszych uczuć ze strony osób najbliższych.
Dotychczasowy Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Mieczysław Golba został wybrany na kolejną kadencję. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. 138 delegatów Walnego Zebrania Podkarpackiego ZPN, które odbyło się w sobotę, 18 lipca w Hotelu „Łańcut” wybrało również nowy Zarząd Stowarzyszenia oraz członków Komisji Rewizyjnej na lata 2020 – 2024.
Wybory Podkarpackiego ZPN uświetnili wybitni goście w osobach Wiceprezesów PZPN – Marka Koźmińskiego oraz Cezarego Kuleszy, a także Prezesa Śląskiego ZPN – Henryka Kuli; Wiceministra Sprawiedliwości – Marcina Warchoła.
Właściwą część Zebrania rozpoczęły podziękowania dla zaproszonych gości za współpracę w minionej kadencji.
Po przyjęciu Porządku i Regulaminu Obrad, szczegółowe sprawozdanie oparte na prezentacji zdjęć z działalności Zarządu przedstawił Prezes Mieczysław Golba
Najważniejsze wybory poprzedziły głosowania zgodnie z porządkiem obrad. Został zatwierdzony nowy Statut., a także udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Walne Zebranie było również okazją do uhonorowania zasłużonych działaczy.
Głosowanie poszczególnych uchwał przebiegło sprawnie ze względu na zastosowanie elektronicznego systemu. W zebraniu wzięło udział 138 delegatów na 160 uprawnionych.
Zarząd Podkarpackiego ZPN VI kadencji:
Adamski Jacek, Bednarz Bogusław, Buba Krzysztof, Czubat Michał, Górski Przemysław, Hajduk Kamil, Józefowicz Bogdan, Król Marcin, Kulik Tadeusz, Lada Wiesław, Mączka Krzysztof, Niedbalec Tomasz, Olejarka Mariusz, Ozimek Jozef, Pieszczoch Robert, Skowroński Andrzej, Sokołowski Wojciech, Szyler Paweł, Wolan Tomasz, Wołoszyn Karol
Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Zarząd ukonstytuował się następująco: Jacek Adamski - Wiceprezes ds. finansowych, Krzysztof Mączka - Wiceprezes ds. sportowo-szkoleniowych, Józef Ozimek - Wiceprezes ds. organizacyjnych, Karol Wołoszyn - Wiceprezes ds. komunikacji społecznej, Wiesław Lada - Wiceprezes ds. rozgrywek.
Komisja Rewizyjna
Kałek Krzysztof, Kasia Ernest, Kociuba Marcin, Kornatowski Józef, Krupa Marek, Stefanik Wojciech, Świder Zdzisław .
Źródło zdjęć dzięki uprzejmości Pana Bogusław Szczurek
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa. Kochani, dziękuję za każdą rozdaną ulotkę, zawieszony baner, za przekonywanie znajomych. Daliśmy radę, mamy Prezydenta, który w sercu Polskę niesie.
Polska będzie dalej biało-czerwona.
Gratulacje Panie Prezydencie Andrzej Duda!
To wielkie zwycięstwo ambitnej, dumnej i odważnie patrzącej w przyszłość Polski! To zwycięstwo polityki opartej na wartościach i zasadach. Niech Bóg błogosławi na nową kadencję Prezydenta Polski Andrzeja Dudy! Niech żyje Polska!
Województwo podkarpackie z podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na 2021 rok otrzymało limit na dofinansowanie zadań, realizowanych przez samorządy województwa podkarpackiego, który wynosi 164 225 168,96 zł.
Więcej informacji na stronie : https://www.gov.pl/web/infrastruktura/podzial-srodkow-funduszu-drog-samorzadowych-na-2021-rok?fbclid=IwAR2vaYyFyp_9Ds5HEQf0KSk98rQcvS43UJMOOuqvqxZiXmaKHuz5ElQjrt0
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. W tym roku przypada 77. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Te tragiczne karty naszej historii zasługują na godne uczczenie w Naszej pamięci, powinniśmy je zachowywać dla następnych pokoleń. 11 lipca to dzień, który jest hołdem dla tysięcy, często bezimiennych pomordowanych Polaków. W tym roku również mija 75 rocznica spalenia miejscowości Wiązownica i zamordowania jej mieszkańców i okolicznych miejscowości przez OUN – UPA 17.04.1945 r.
W dniu dzisiejszym Pan Minister Marcin Warchoł oraz Senator RP Mieczysław Golba w obecności Proboszcza Parafii Wiązownica ks. Adam Rejman wraz z Wójtem Gminy Chłopice Andrzej Homa, a także z Przewodniczącym Komitetu Budowy Tablicy Tadeusz Płachetko oraz Radnym Powiatu Jarosławskiego Pan Andrzej Magdziak w towarzystwie gości z Francji, których rodzina również zginęła z rąk OUN UPA oddali cześć i pamięć ofiarom. Pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa w Wiązownicy złożono kwiaty, zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji osób poległych tego dnia. Następnie w ciszy, skupieniu i modlitwie, zapalono znicze na miejscowym cmentarzu w Wiązownicy gdzie spoczywają ofiary tych krwawych dni.
Rzeź wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej, że bardzo długo była przemilczana i nieobecna. Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Musimy pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu i o nim przypominać. Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli. Powinniśmy czynić wszystko, aby byli oni godnie upamiętnieni.
W dniu dzisiejszym na przemyskim Rynku odbył się wiec poparcia dla Andrzeja Dudy. Gościem spotkania był europoseł Patryk Jaki. Ostatnia prosta kampanii wyborczej, przed drugą turą wyborów prezydenckich. W Przemyślu Senator RP Mieczysław Golba wspólnie z Europosłem Patrykiem Jaki, oraz Ministrem Marcinem Warchołem rozmawiali z mieszkańcami Przemyśla oraz zachęcali do oddania swojego głosu w niedzielnych wyborach na Andrzeja Dudę.