Są dni pełne radości i szczęścia. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. Taki jest listopadowy dzień. 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. Jest to czas refleksji i zadumy nad tym jak nasze życie jest kruche.
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
Habemus Papam! - usłyszeliśmy 16 października 1978 roku. 42 lata temu, rozpoczął się pontyfikat św. Jana Pawła II, Papieża Polaka, naszego Papieża. Był to dzień, który zmienił Polskę, zmienił cały świat.
… Urodziłem się [18 maja 1920 r.] (…) w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Polska była wtedy bardzo zagrożona. Wtedy się urodziłem i wtedy mnie ochrzczono tym (…) imieniem, które niosę ze sobą przez całe życie … Na imię mam Karol.
16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na 264 następcę św. Piotra. Był On wtedy pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Przyjął imię Jan Paweł II. W pierwszej ze swoich encyklik Redemptor Hominis (marzec 1979 r.) wyjaśnił swój wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie i kontynuowanie nauczania swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła I. Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu, uznaje się słowa: Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi! wypowiedziana przez Jana Pawła II, podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku. Jego pontyfikat, trwający blisko 28 lat, był trzecim pod względem długości. Już podczas trwania Jego pontyfikatu, był on określany jako przełomowy. Nie tylko chodziło o otwarcie Kościoła Katolickiego poprzez wprowadzenie decyzji Soboru Watykańskiego II, ale również podkreślano Jego zasługi na płaszczyźnie ekumenizmu oraz dialogu z innymi religiami. Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, o godzinie 21.37. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w Jego rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, a od 1984 roku w kamienicy w której się urodził jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można oglądać pamiątki z całego Jego życia i pontyfikatu.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę skierować na Państwa ręce wyrazy szacunku i uznania, a także najserdeczniejsze życzenia sukcesów i satysfakcji z pracy. Proszę przyjąć moje podziękowania za Państwa niezmiernie trudną i odpowiedzialną pracę. Za codzienny wkład w jak najlepsze wykształcenie dzieci i młodzieży. Przez całe życie człowiek staje w obliczu różnych wymagań i oczekiwań. Spełnia je na miarę własnych propozycji i możliwości. Kolejne wybory, kolejne decyzje, które mogą zaważyć na całym życiu to wynik zdobywanej wiedzy i doświadczenia. Dlatego tak ważne są podstawy, przekazywane młodym ludziom na pierwszych etapach edukacji. Święty Jan Paweł II powiedział: „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”. Wezwanie to można odnieść bezpośrednio do wartości wpajanych młodym ludziom w okresie edukacji szkolnej. Wymagania dotyczące nauki, dyscyplina w jej pogłębieniu, wartości pielęgnowane w szkołach to zaledwie zalążek. Na przestrzeni lat i kolejnych doświadczeń młodzi ludzie będą stawiać sobie własne cele. Będą wymagać od siebie. Od tego zależy ich późniejsza postawa wobec siebie i społeczeństwa. W dniu Edukacji Narodowej serdeczne słowa kieruję do Uczniów. Życzę Wam, by szkolne lata pozostały na długo w Waszej pamięci jako wspomnienie miłych i sympatycznych chwil, a zdobywana wiedza i umiejętności zapewniały dalsze sukcesy edukacyjne oraz otwierały możliwość dalszego rozwoju osobowego. Swoje życzenia przekazuję również Rodzicom uczniów. Niech osiągane przez dzieci wyniki w szkole i przyjmowane w życiu postawy będą dla Państwa powodem do dumy.
Sprzęt za 360 tys. trafi do rzeszowskich szpitali z Fundusz Sprawiedliwości.
- do Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie trafi sprzęt okulistyczny o wartości 300 tys.
- Szpital MSWiA w Rzeszowie dysponuje od dziś nowym respiratorem i dwoma urządzeniami do dekontaminacji.
Sprzęt medyczny i symboliczne czeki, w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazał Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł na ręce Pana Prezydenta, Tadeusza Ferenca.
To kolejne w tym roku wręczone wsparcie dla podkarpackich szpitali po placówkach w Leżajsku, Łańcucie, Mielcu, Nisku, Nowej Dębie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.
Bardzo dziękuję także Ministerstwo Finansów za dotację w kwocie 1,2 mln zł dla, wspomnianego już, Szpitala Miejskiego na zakup dwóch mammografów cyfrowych.
13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Ratownicy medyczni, to osoby które zjawiają się jako pierwsze, by ratować życie. Często ryzykują, by tylko dotrzeć do potrzebującego na czas i udzielić mu pomocy. Dlatego dziś pragnę złożyć serdeczne życzenia, oraz wyrazy szacunku za trud i poświęcenie w codziennej, jakże ważnej pracy. To nie tylko obowiązki służbowe wykonywane na co dzień, praca ratowników medycznych to służba drugiemu człowiekowi w potrzebie, to pośpiech by zdążyć "na czas". Serdecznie dziękuję Państwu i życzę zdrowia, siły, oraz wytrwałości potrzebnej nie tylko w pracy ale i w życiu codziennym.
5 października br. miało miejsce otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. poety KS. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej w Gminie Lubaczów. Inwestycja warta blisko 3.000.000zł Nowa sala gimnastyczna powstała w ramach rządowego programu Sportowa Polska. Na początku uroczystości wybrani goście przecięli symboliczną wstęgę, następnie nowy obiekt został poświęcony. Podczas uroczystości odbyły się okolicznościowe przemówienia. Swoje zdolności zaprezentowali uczniowie w barwnym programie artystycznym. Na ręce Pani Dyrektor został przekazany list gratulacyjny od Pana Senatora Mieczysława Golby, koszulka z autografami Reprezentacji Polskiej oraz piłki, które wyręczył Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Lubaczowskiego Panem Józefem Ozimkiem. Po zakończonej uroczystości wszyscy mieli możliwość zwiedzenia nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Imponujący budynek sali wraz z wyposażeniem to powód do satysfakcji, zadowolenia i radości dla lokalnej społeczności. Stanowi żywy dowód, że marzenia się spełniają. To także dowód na owocną współpracę administracji rządowej i samorządowej.
W dniu 4 października 2020r. odbyły się Wybory Zarządu Solidarnej Polski Okręgu Wyborczego 22. Prezesem został Senator RP Mieczysław Golba, Wiceprezesami Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Poseł na Sejm RP Piotr Uruski oraz Wicemarszałek Anna Huk. Funkcję Sekretarza objął Mariusz Trojak zaś skarbnikiem została dr Tatiana Kożak-Siara. Dziękujemy wszystkim obecnym.
Zapraszamy do współpracy.
20 września br. Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Gniewczynie Łańcuckiej rozpoczęła się uroczystość będąca uhonorowaniem 40–letniej działalności Zespołu Ludowego „Dolanie”. Działalność artystyczna zespołu stanowi wspaniałą formę promocji, tradycji i kultury Gminy Tryńcza. Występy zespołu uświetniają uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” bierze udział w licznych przeglądach twórczości ludowej, pieśni Maryjnych, dożynkach oraz w imprezach okolicznościowych, z dumą reprezentując Gminę Tryńcza, także poza jej granicami. Była to okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego Zespołu, gratulacji i podziękowań za nieoceniony wkład w upowszechnianie tradycji ludowej i regionalnej. Do zaszczytnego grona gości z życzeniami dołączył reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę- Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski, który w imieniu Senatora złożył wyrazy wdzięczności za zaangażowanie i ogromną pracę włożoną w promowanie i utrwalanie regionalnych tradycji oraz życzenia kolejnych lat wypełnionych sukcesami. Jubileuszowe spotkanie zakończyła degustacja okolicznościowego tortu oraz wspólne śpiewanie.
17 września br. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sybiraka. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w jarosławskiej Kolegiacie za zmarłych Sybiraków i żołnierzy, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho. Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem „Bohaterów II Wojny Światowej” na placu ks. Piotra Skargi. Uroczystości rozpoczęły się wciągnięciem flagi na maszt, gdzie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego oraz Hymn Sybiraków. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, zaś ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem przez przedstawicieli władz, służb mundurowych, kombatantów i organizacji pozarządowych, dzieci i młodzież oraz mieszkańców miasta. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę- Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
Z okazji Światowego Dnia Sybiraka pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, dotkniętym okrutnym losem zesłania na Syberię podczas II Wojny Światowej. Składam wyrazy głębokiego szacunku i uznania dla ludzi, którzy w tak trudnych warunkach walcząc o przetrwanie żyli w głębokiej tęsknocie i nadziei na powrót do Ojczyzny. Pamiętajmy również o tych, którym nie udało się powrócić. Państwa dzieje są niezłomnym świadectwem prawdy na kartach historii Polskiego Narodu. Niech pamięć o tamtych wydarzeniach będzie przestrogą i drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Życzę dużo zdrowia, radości oraz miłości i troski najbliższych.
17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Sowiecka napaść na Polskę będąca efektem paktu Ribbentrop-Mołotow ostatecznie przekreśliła szansę na skuteczny, długotrwały opór stawiany agresji niemieckiej.
Wkraczająca w granice Rzeczypospolitej Armia Czerwona oraz idąca za nią policja polityczna (NKWD) dopuściły się wielu zbrodni wobec bezbronnej ludności cywilnej i wziętych do niewoli żołnierzy. To wtedy rozpoczęła się sowiecka okupacja połowy Polski i ludobójstwo wobec obywateli polskich, którego najbardziej tragiczną częścią był Katyń, jako symbol mordu wobec wziętych do niewoli polskich oficerów. Rozpoczął się sowiecki podbój Europy, który kosztował Polskę i inne kraje wiele ofiar, cierpień, poniżeń, a przede wszystkim zmarnowanych szans na pomyślny rozwój.
PAMIĘTAMY!
źródło: https://www.senat.gov.pl/
14 września br. została zainaugurowana Rada Rozwoju Miasta Jarosławia przez burmistrza miasta Waldemara Palucha. Współpraca przedstawicieli różnych środowisk, w tym kluczowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz przedsiębiorców zaowocuje opracowaniem ostatecznej wersji planu Rozwoju Instytucjonalnego i Planu Rozwoju Lokalnego. W pierwszym etapie członkowie powołanej rady Rozwoju zostali zaproszeni do zaopiniowania efektów prac Zespołu Miejskiego w ramach projektu „JarosLove – z miłości do ludzi”.
13 września 2020 r., w Sanktuarium Maryjnym w Jodłówce odbyła się uroczystość dziękczynna za plony w powiecie jarosławskim. Jej gospodarzami byli starosta jarosławski Stanisław Kłopot i kustosz sanktuarium ks. Jerzy Jakubiec. Mszy Św. w koncelebrze, przewodniczył metropolita przemyski, abp Adam Szal. Piękne wieńce dożynkowe przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Jodłówki, Jodłówki-Parcelacji i ze Świebodnej, a Mszę św. w uroczysty sposób ubogaciła miejscowa schola. Najważniejszym akcentem uroczystości były podziękowania Bogu za plony i rolnikom za Ich codzienny trud. W uroczystościach uczestniczył Senator Mieczysław Golba wspólnie z współmałżonką, który podziękował rolnikom za trud oraz za owoce ciężkiej i mozolnej pracy.
13 września br. w Ujeznej odbyły się uroczystości 81. Rocznicy Wybuchu II wojny światowej. Patriotyczne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej, którą poprzedził poruszający montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów miejscowej szkoły. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Kazimierz Jarema. Po niej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Przeworsk udano się na cmentarz parafialny, by przy Grobie Nieznanych Żołnierzy, którzy polegli we wrześniu 1939 r. przywołać pamięć wszystkich, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła…”. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło podniesienie flagi państwowej RP na maszt. W tym szczególnym miejscu, gdzie rokrocznie od dwudziestu jeden lat odbywa się uroczysty Apel Pamięci, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podziękował mieszkańcom wsi Ujezna za pamięć o Bohaterach II wojny światowej. Po okolicznościowych przemówieniach został odczytany Apel Pamięci przez kapitana Artura Prymona z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu, a Wojskowa Asysta Honorowa pod dowództwem kapitan Grażyny Michael oddała salwę honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy mogile ofiar II wojny światowej. Zwieńczeniem tego patriotycznego wydarzenia było uroczyste posadzenie dębu przy Szkole Podstawowej im. im. bł. ks. Jana Balickiego w Ujeznej. Dyrektor Szkoły Magdalena Sieniawska-Węgrzyn przybliżyła historię sadzonki, która jest potomkiem najstarszego w Polsce dębu –„Chrobry”. Następnie dokonano uroczystego posadzenia dębu na pamiątkę uczczenia 100-nej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystości udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło zdjęć i informacji: Gmina Przeworsk