Struktury wojewódzkie

logo solidarnej polski 640x0 rozmiar-niestandardowy

Statystyki

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

5024567
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
2076
2525
13845
2119781
4601
82996
5024567
Your IP: 34.231.21.160
2020-07-02 18:39


O sobie

Nazywam się Waldemar Pijar, obecnie pełnię funkcję doradcy Starosty Rzeszowskiego i jestem odpowiedzialny za budowę Parku Naukowo – Technologicznego w Rzeszowie.

Mam 41 lat, urodziłem się w Krakowie, dorastałem krótko w Mielcu a później w Bratkowicach gdzie mieszkam do dzisiaj wraz z rodziną (żona, 3 dzieci).

Jestem absolwentem Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie,
Filia w Rzeszowie. Zawodowo od czasu ukończenia studiów związany jestem głównie z Gminą Świlcza oraz miastem Rzeszów. 

Mam szerokie doświadczenie zawodowe:

 • Pracowałem w Małopolskiej Giełdzie Rolno- Towarowej S.A., obecnie Agrohurt, gdzie poznałem problemy rolników, grup producentów rolnych i sprawy związane ze zbytem płodów rolnych. Prowadziłem analizy rynkowe, które służyły rolnikom w podejmowaniu decyzji o sprzedaży towaru w najlepszym czasie i po najkorzystniejszej dla nich cenie.
 • W rzeszowskim oddziale RUCH S.A. pracowałem początkowo jako specjalista ds. marketingu, a potem jako zastępca dyrektora ds. marketingu i sieci. W tej firmie zdobyłem duże doświadczenie w zakresie zarządzania dużym zespołem ludzkim oraz majątkiem. Odpowiedzialny byłem za całą sieć punktów sprzedaży prasy w województwie podkarpackim oraz za poszerzanie rynku sprzedaży. RUCH S.A. wówczas zatrudniał na Podkarpaciu blisko 700 osób i współpracował z kilkoma tysiącami podmiotów gospodarczych. Dzięki tej pracy znana jest mi specyfika       handlu w dużej skali oraz drobnej rodzinnej przedsiębiorczości.
 • W wieku 33 lat zostałem zastępcą Wójta Gminy Świlcza. W tym czasie udało się zrealizować dużo ważnych przedsięwzięć:
  1. Zmodernizowaliśmy wiele dróg gminnych, przy których dodatkowo wybudowano chodniki. Powstała sala gimnastyczna wraz z dodatkowymi obiektami towarzyszącymi przy Zespole Szkół w Przybyszówce, która obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Rzeszowa. Rozpoczęliśmy też inwestycje związane z rozbudową Szkoły w Bziance, modernizację wejścia do budynku szkoły i kotłowni przyszkolnej w Świlczy, wybudowaliśmy salę gimnastyczną i dokonaliśmy rozbudowy szkoły podstawowej w Mrowli. W zakresie inwestycji dotyczących sportu i rekreacji zmodernizowano stadion sportowy w Świlczy, gdzie wykonano nowe trybuny. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego pozyskaliśmy środki na rozbudowę i modernizację stadionu sportowego w Bratkowicach (obecnie jeszcze trwa rozbudowa), W grudniu 2006 roku dzięki mojemu zaangażowaniu oddano do użytkowania Środowiskowy Dom Samopomocy w miejscowości Woliczka. ŚDS powstał przy znacznym udziale środków Urzędu Gminy Świlcza i Wojewody Podkarpackiego. Do tego celu został zaadaptowany budynek starej szkoły, który dzisiaj stanowi centrum terapii osób niepełnosprawnych pochodzących z terenu gminy. Dodatkowo w Bratkowicach znacznie zmodernizowano centrum wsi, zostały położone nowe nawierzchnie na drogach, wykonano chodniki oraz utwardzono plac targowy. Dzisiaj jest to dobrze funkcjonujące targowisko, z którego korzystają mieszkańcy sołectwa i całej gminy. Przygotowaliśmy projekt zagospodarowania zabytkowego parku w Bratkowicach. Przy dużym wsparciu zainstalowano monitoring w centrum Świlczy oraz w wielu miejscach w gminie, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo mieszkańców zwłaszcza przy szkołach.
  2. przygotowywałem założenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Świlcza pod inwestycje oraz budownictwo mieszkaniowe. Wiele z nich zostało uchwalonych , co w znacznym stopniu uatrakcyjniło inwestycyjnie te tereny.
 • W 2007 roku zostałem powołany na stanowisko dyrektora Podkarpackiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie. W trakcie mojej kadencji rolnicy składali wnioski o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych. Kwota przypadająca do podziału na Podkarpacie wynosiła ponad 42 mln euro. W tym okresie byliśmy jednym z najlepiej funkcjonujących oddziałów w Polsce. Przeprowadziliśmy kilka naborów wniosków na różne działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich np. młody rolnik, renty strukturalne , modernizacja gospodarstw rolnych i inne. W tym czasie obsługiwaliśmy blisko 140 tysięcy gospodarstw rolnych , którym udało się skutecznie udzielić wsparcia finansowego.           W tej pracy miałem bardzo intensywny kontakt z rolnikami z gospodarstw o małej jak i dużej powierzchni gruntów rolnych. Przekonałem się, że zróżnicowanie wysokości dopłat   między tzw. „starą Unią”, a Polską jest niesprawiedliwe i należy dążyć do jak najszybszego wyrównania wysokości wsparcia finansowego dla polskich rolników. Osobiście prowadzę dwuhektarowe gospodarstwo rolne i wiem że poziom dochodu z tak małego gospodarstwa (typowego dla Podkarpacia) nie pozwala na godne życie rodziny. Dlatego konieczne jest tworzenie nowych miejsc pracy na Podkarpaciu w sektorze pozarolniczym, które zapewniłyby godny byt mieszkańcom obszarów wiejskich, utrzymującym się do tej pory z pracy w rolnictwie.
 • Prawdziwym wyróżnieniem i szansą na sprawdzenie własnych możliwości była
  dla mnie funkcja Prezesa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., którą sprawowałem od lutego 2008 roku do lutego 2011 roku. Przez trzy lata kierowałem instytucją, która wspiera przedsiębiorczość i w istotny sposób przyczyniała się do rozwoju Województwa Podkarpackiego. Za ogromny sukces uznaję wprowadzenie 23 Inwestorów na teren Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego AEROPOLIS, w tak krótkim okresie czasu. Korzyści wymierne to docelowo 3 000 tys. miejsc pracy dla mieszkańców Podkarpacia i ogromne przychody z tytułu podatków dla Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Rzeszowa, Gminy Głogów Małopolski oraz   Gminy Trzebownisko.

Rozwój i rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego AEROPOLIS to strategiczne działanie RARR S.A.. AEROPOLIS obejmuje powierzchnię
ok. 118 ha. Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny to trzy strefy:

S1 – obszar ok. 70 ha, zlokalizowany w Gminie Trzebownisko, w miejscowości Jasionka i Tajęcina, w sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka;

S2 – obszar ok. 47 ha na teranie Gminy Głogów Małopolski, w miejscowości Rogoźnica,

S3 – obszar Politechniki Rzeszowskiej Budynek Preinkubatora Akademickiego. Działalność Preinkubatora służy przede wszystkim rozwojowi przedsiębiorczości akademickiej na Podkarpaciu. Pomaga młodym przyszłym przedsiębiorcom w kreowaniu i realizowaniu nowych innowacyjnych rozwiązań. W 2010 roku 5 firm zakończyło swoją działalność w Preinkubatorze Akademickim PPNT i prowadzi dalszą poza jego obiektem. Aktualnie w Preinkubatorze działa 10 firm i 1 laboratorium Politechniki Rzeszowskiej.

W strefie S 1 sześć firm otrzymało zezwolenie na rozpoczęcie działalności, a dwie prowadzą już produkcję. W obu firmach pracę znalazło już ponad 500 osób.                                                 W przyszłości możliwe jest utworzenie nawet 1800 miejsc pracy. Wartość inwestycji wyniesie ok. 500 mln PLN. Kolejne 1300 osób znajdzie zatrudnienie w strefie S 2, gdzie deklarowana wartość inwestycji wynosi ok. 400 mln PLN. Już 17 firm uzyskało zezwolenie strefowe i wykupiło działki.

            W związku z wielkim sukcesem I-etapu PPNT podjęliśmy dalsze działania mające na celu rozwój terenów inwestycyjnych. Została podpisana umowa dotyczącą przygotowania projektu indywidualnego (pn. „Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - II etap" z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

             Przy lotnisku Jasionka jest uzbrojonych zostało kolejnych 51 ha powierzchni terenu dla inwestorów krajowych i zagranicznych, wybudowane zostaną nowe obiekty - Inkubator Technologiczny w Jasionce oraz dwa laboratoria badawcze dla Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

            Zarówno w I jak i II etapie realizacji PPN-T współpracowałem z samorządem województwa. Szacuje się, że działalność w ramach PPNT prowadzić będzie łącznie ok. 65 podmiotów gospodarczych, zatrudnienie ma otrzymać ok. 5000 osób, a wartość inwestycji wyniesie blisko 2 mld zł. ( I i II etap).

             W chwili obecnej pracuję w Starostwie Powiatu Rzeszowskiego na stanowisku doradcy Starosty i odpowiadam za realizację unijnego projektu o wartości 78 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej polegającego na tworzeniu Parku Naukowo Technologicznego w Rzeszowie na terenie należącym do Powiatu Rzeszowskiego. W ramach projektu uzbrojonych zostanie blisko 60 ha gruntów, na którym miejsce znajdzie min. 16 inwestorów, którzy stworzą ok. 1 tys. miejsc pracy.                                                                                            

Jestem koordynatorem Solidarnej Polski w okręgu 23 (rzeszowsko –tarnobrzeskim)             i mam wielką nadzieję, że wspólnie uda się nam zbudować nową formację, która zapewni             w przyszłości zwycięstwo polskiej prawicy. Jestem przekonany, że w to dzieło uda się nam zaangażować szerokie środowiska, które do tej pory niechętnie spoglądały na obecnie funkcjonujące na scenie politycznej partie. Decyzję o wystąpieniu z szeregów                            Prawa i Sprawiedliwości podjąłem po tym jak usunięto czołowych polityków PiS – Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Zapraszam do współpracy.

                                                                                              Waldemar Pijar

0
0
0
s2sdefault

Biuletyn

III płyta

Płyta "Pozytywni"

IMG 8344

Płyta G7

PPHU "GOLBALUX"

Logo Fabryka Domów 2018 2

Podkarpacki ZPN

logo zpn

PZPN - Łączy nas piłka

photo 454545

Podkarpacki ZPN

biuletyn 1 2017