Struktury wojewódzkie

logo solidarnej polski 640x0 rozmiar-niestandardowy

Statystyki

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

4935165
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
1991
5076
21467
2034972
98408
82641
4935165
Your IP: 34.204.176.125
2020-05-30 22:11


Na zdjęciu od lewej: ppłk Robert Matysek, gen bryg Stanisław Olszański, poseł na Sejm RP Mieczysław Golba.

W dniu 10 grudnia podczas Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w Jarosławiu poseł Mieczysław Golba został odznaczony przez gen. bryg. Stanisława Olszańskiego „Krzyżem Czynu Frontowego 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-1945 r.”

Odznaczenie przyznane zostało na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowej ONZ Koło Terenowe nr 3 w Jarosławiu - Zbigniewa Brosia.

Odznaczenie to przyznawane jest za upowszechnianie czynów bohaterstwa i ofiarności polskiego żołnierza, przejawionych w walkach frontowych z niemieckim agresorem w latach II wojny światowej, a także za głoszenie prawdy historycznej o wkładzie 1 i 2 Armii Wojska Polskiego w dzieło wywalczenia niepodległości Polski i odzyskania historycznych Zachodnich i Północnych Ziem Piastowskich.


Jest to dla mnie wyjątkowo cenne odznaczenie, mam przecież do tego szczególny powód, mój tata Józef to, żołnierz 1 Armii Wojska Polskiego. W roku 1939 został zmobilizowany i po zakończeniu kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli i został wywieziony na Kamczatkę. Podróż jego trwała 23 dni wagonami do przewozu zwierząt. Dobrze, że nie był wtedy oficerem, bo jak wiemy ta podróż kończyła się wcześniej w Katyniu, Miednoje czy Charkowie. Po napaści Niemiec na Rosję Sowiecką został siłą wcielony do armii sowieckiej, a następnie został przeniesiony do wojska polskiego 5 pułku piechoty. Walczył z hitlerowskim najeźdźcą przeszedł cały szlak bojowy do Berlina, otrzymał wiele medali zasłużony na „Polu Chwały”, za Warszawę, Odrę, Nysę, Bałtyk i Berlin. Książeczka wojskowa mojego taty wraz z legitymacją odznaczeń wojskowych zostanie przekazana do Izby Pamięci Jednostki Wojskowej w Jarosławiu.

Odznaczenie to, uważam za wyraz wielkiego umiłowania ojczyzny przez pokolenie żołnierzy walczących w 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Ich chwalebny czyn zbrojny znaczą liczne żołnierskie mogiły i cmentarze wojskowe. Odwaga, poczucie obowiązku i zdolność do poświęceń, to wartości niezbywalne dla nas Polaków.

Jest to odznaczenie, które przypomina nam żyjącym współcześnie, że było pokolenie, które oddało swoją młodość, aby stanąć w służbie polskiej wolności i niepodległości. Mówi, że męstwo i poczucie patriotycznego obowiązku budzą szacunek kolejnych pokoleń Polaków. Żołnierze walczący na frontach II wojny światowej są pięknym wzorem dla współczesnych. Zawdzięczamy Im to, że mamy niepodległą ojczyznę i że można dzisiaj żyć w poczuciu dumy z tego, że jest się Polakiem. To odznaczenie jest wyrazem hołdu dla tych wszystkich żołnierzy, bojowników o wolność i niepodległość, którym nasza Ojczyzna tak wiele zawdzięcza i z których tak bardzo jesteśmy dumni.

Rzeczpospolita oddaje hołd wszystkim bohaterom II Wojny Światowej, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Ich trud, cierpienie i walka nie były daremne. Od 20 lat żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym. Dla nas, powojennego pokolenia Polaków są bohaterami. Bo to dzięki nim, poza lokalnymi konfliktami Europa żyje w pokoju już ponad 60 lat.

Ale odznaczenie jest również zobowiązaniem dla odznaczonych, by obdarzać szacunkiem rodziny kombatanckie i pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych.

0
0
0
s2sdefault

Biuletyn

III płyta

Płyta "Pozytywni"

IMG 8344

Płyta G7

PPHU "GOLBALUX"

Logo Fabryka Domów 2018 2

Podkarpacki ZPN

logo zpn

PZPN - Łączy nas piłka

photo 454545

Podkarpacki ZPN

biuletyn 1 2017