Struktury wojewódzkie

logo solidarnej polski 640x0 rozmiar-niestandardowy

Statystyki

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

4331489
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
729
1220
3564
1447953
36493
116013
4331489
Your IP: 18.206.48.142
2019-09-17 09:13


 W dniu 18 lipca 2010r. odbyła się niecodzienna uroczystość w miejscowości Święte k/ Radymna. 65 lat temu mieszkańcy tej miejscowości osiedlili się na tej ziemi, wypędzeni z terenów Wschodnich zagarniętych po II Wojnie przez Sowietów.

 

 

 

Po zmianie granicy na Wschodzie w 1945r. w myśl umowy polsko -radzieckiej część mieszkańców ukraińskich wyjechało do ZSRR, a część zostało przesiedlonych na północne tereny Polski w tzw. Akcji Wisła. Uchodźcy palili po sobie domy i zabudowania. Pozostała cerkiew obrządku wschodniego wybudowana w 1932r. i część zabudowań.

Opuszczone przez Ukraińców zabudowania zasiedlone zostały przez ludność w 1945r, którzy przywędrowali na te tereny z dawnych ziem polskich na Wschodzie. Tam również pozostawili swoje domy i gospodarstwa i tylko z tym, co dało się władować na furmanki lub do pociągu przywędrowali na te tereny. Wraz z ludnością przywędrowali tu również ich duszpasterze: ks. Stanisław Żukowski- proboszcz z Czyszek, który po kilku tygodniach przeniósł się jednak do parafii Walawa, gdzie było więcej ludzi z Czyszek; później przywędrował Ojciec Błażej Wiedrak - franciszkanin spod Czyszek i wreszcie Ojciec Aureli Augustyn, który duszpasterzował w tej parafii 5 lat.

Ludność Świętego to repatrianci z bardzo wielu miejscowości zza Buga. Trzeba przytoczyć te miejscowości, by uświadomić sobie, jak niejednorodne jest to społeczeństwo. W Księgach Metrykalnych znaleziono takie miejscowości pochodzenia: Boża Wola, Bruchnal, Czaplaki, Czołhynie, Czyszki, Dmytrowice, Gawliki, Gnojnice, Gródek Jagielloński, Horpień, Jaworów, Jażów Nowy, Jażów Stary, Kamionka Strumilowa, Kołomyja, Krakowiec, Lipowiec, Lubień, Małnowska Wola, Mołodycz, Montreal, Morańce, Moosberg, Mikołaj Polski, Mościska, Nakoneczne, Ożomła, Porudno, Przedburze, Pyszówka, Rodatycze, Ruda Kochanowska, Ruda Krakowiecka, Sokal, Skwarzawa Stara, Stanisławów, Szczerzec, Świdnica, Wola Gnojnicka, Winniczki, Wólka Chrypska, Wyrów, Zapust, Zawada, Żmijowiska, Żółkiew.

Organizacja Uroczystości 65 - lecia Przesiedlenia. Decyzja zorganizowania Uroczystości 65- lecia przesiedlenia mieszkańców Świętego zapadła już w 2009r. W luźnych rozmowach, a następnie na spotkaniach grup duszpasterskich kształtowała się wizja samej Uroczystości, jak i sposobu upamiętnienia tego wydarzenia. Powołano komitet organizacyjny, w skład którego weszli:

 

- Marek Kisielewicz - Sołtys w Świętem

- Leszek Lisowski - Radny Gminy Radymno ze Świętego

- Bronisław Soja - Prezes Klubu Sportowego w Świętem

- Stanisław Krupa - Przewodniczący Rady Duszpasterskiej w Świętem

- Józef Turko - Komendant Straży Pożarnej ze Świętego

- Jerzy Pasieka - Grabarz administrujący na naszym cmentarzu

- Genowefa Krupa - Przedstawicielka Rady Sołeckiej ze Świętego

- Zenon Sanocki - Przedstawiciel Rady Sołeckiej

- Urszula Serafin - Dyrektorka Zespołu Szkół w Świętem

- Ks. Edward Grabarz - proboszcz par. Święte


Figura upamiętniająca przesiedlania. Na zebraniach dyskutowano też nad sposobem upamiętnienia Przesiedleń. Propozycja- figura Sł. B. Jana Pawła II- w nadziei, że rok 2010 może być rokiem beatyfikacji, został przyjęty z wielką radością. Kolejne dyskusje to miejsce: przy kościele... na skwerku w miejscu dawnej studni... czy wreszcie przy wjeździe do wioski. Ta ostatnia propozycja została zatwierdzona: na nowym cmentarzu zostanie usypana skarpa.

0
0
0
s2sdefault

Biuletyn

III płyta

Płyta "Pozytywni"

IMG 8344

Płyta G7

PPHU "GOLBALUX"

Logo Fabryka Domów 2018 2

Podkarpacki ZPN

logo zpn

PZPN - Łączy nas piłka

photo 454545

Podkarpacki ZPN

biuletyn 1 2017