Struktury wojewódzkie

logo solidarnej polski 640x0 rozmiar-niestandardowy

Statystyki

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

5151227
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
600
2998
11997
2253754
39172
92089
5151227
Your IP: 3.219.167.194
2020-08-12 09:21


W sobotę 26.09.2009r. w miejscowości Święte koło Radymna odbyło się spotkanie rolników z terenu gminy Radymno, Chłopice, Laszki z kierownictwem zakładów Dawtona w obecności Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Kazimierza Ziobro i starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana podsumowujące pierwszy rok owocnej współpracy dla obu stron.

Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego  Dawtona, rodzinną polską firmie, istniejącą już od ponad ćwierć wieku na polskim rynku reprezentował dyrektor generalny Sylwester Sionek oraz Artur Wawrentowicz. Dyrektor generalny Sylwester Sionek poinformował uczestników spotkania „że w trzech zakładach produkcyjnych firmy w Błoniu i w Lesznie koło Warszawy oraz w Lipnie pod Toruniem mieszczą się jedne z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w kraju i Europie. Firma współpracuje z blisko 3500 rolników w całym kraju skupując od nich warzywa takie jak pomidory, ogórki, buraczki czerwone, marchewkę i cebulę. W imieniu firmy złożył deklarację skupu ogórków, marchewki,  pomidorów i buraczka czerwonego  po cenach gwarantujących opłacalność produkcji rolnikom”.
Z firmą były prowadzone rozmowy już od ubiegłego roku, aby podjęła bezpośrednią współpracę z rolnikami z terenu naszego powiatu. W wyniku podpisanych umów kontraktacyjnych rolnicy mogli sprzedać ponad 250 ton ogórka przy bardzo dobrej cenie skupu gwarantującej opłacalność produkcji pomimo tego, że pogoda nie była łaskawa tym roku dla tej uprawy.

Pomimo wielu wątpliwości zarówno ze strony naszych rolników jak również firmy Dawtona współpraca przyniosła doskonały efekt. Ogromna jest w tym zasługa i rola Starosty Jarosławskiego Tadeusza Chrzana, który pomimo wielu obaw samych rolników i głosów sprzeciwu wielu środowisk podjął się trudu organizacyjnego spotkań dla rolników z przedstawicielami firmy co przyniosło jak można było w ubiegłą sobotę się przekonać sukces w postaci dobrej ceny dla rolników za ich pracę. Dlatego apeluję nie tylko do wójtów i radnych gminnych z terenu naszego powiatu ale również przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, aby informowali za pośrednictwem sołtysów swoich rolników o możliwości ich współpracy z firmą Dawtona. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierza Ziobro zadeklarował dla rolników zainteresowanych uprawą ogórka pomoc w postaci fachowego doradztwa rolniczego ze strony służb podlegających Samorządowi Województwa Podkarpackiego Współpraca naszych rolników z polskimi rodzinnymi firmami takimi jak Dawtona jest jak widać jedną z dróg sukcesu dla obu stron.

Dlaczego wybrano ogórka i firmę Dawtona?
Z powodu tradycji uprawy ogórka w naszym powiecie już od ponad trzydziestu lat a przede wszystkim dlatego, że na małych areałach takich jakie istnieją w naszym regionie i przy dużym rozdrobnieniu gospodarstw miało to uzasadnienie, firma Dawtona z tego powodu że jej właściciel pan Andrzej Wielgomas jest rolnikiem od pokoleń i rozumie rolnika, swoją firmę budował przez wiele lat na solidności, zaufaniu i dobrych relacjach z rolnikami i gwarantował zawsze dobry poziom cen.

Aby nie być gołosłownym przytoczę wypowiedzi rolników ze spotkania w Świętem. Rolnik z tej miejscowości Leszek Lisowski powiedział „uprawiałem ogórki na areale 20 arów i zebrałem plon w wysokości około 10 ton, co dało mi opłacalność większą od uprawy ziemniaków i zbóż pomimo pogody nie najlepszej w tym roku dla warzywa takiego jakim jest ogórek”. Firma Dawtona ufundowała nagrodę rzeczową dla najlepszego plantatora ogórków, nagrodę otrzymała pani Ewa Broszko z Sośnicy/foto P1070606/, która uzyskała najlepszy plon w przeliczeniu na  hektar wynoszący blisko 60 ton. Uprawiała ogórki na powierzchni blisko 30 arów. Po wręczeniu nagrody powiedziała „z początku podchodziłam z pewna ostrożnością do propozycji uprawy ogórka jednak z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę”.


 Dla rolników  zainteresowanych obejrzeniem zakładów Dawtona organizuję  wyjazd autokarem do Zakładów w Lesznie i Błoniu koło Warszawy, tak aby rolnicy poznali odbiorcę warzyw który chce stworzyć w naszym regionie zagłębie surowcowe.

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu telefonicznego z moim biurem poselskim w Jarosławiu pod numerem telefonu: (16) 623 11 47, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17.

0
0
0
s2sdefault

Biuletyn

III płyta

Płyta "Pozytywni"

IMG 8344

Płyta G7

PPHU "GOLBALUX"

Logo Fabryka Domów 2018 2

Podkarpacki ZPN

logo zpn

PZPN - Łączy nas piłka

photo 454545

Podkarpacki ZPN

biuletyn 1 2017