W dniu 16.06.2019 odbyły się uroczystości 70-lecia klubu "Płomień" Morawsko. Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Morawsku. Kolejnym punktem imprezy była część oficjalna bogata w wystąpienia i życzenia od zaproszonych gości. Senator Rzeczypospolitej Polskiej - Mieczysław Golba, odznaczył 70 osób odznakami Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej oraz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jarosławiu. Zostały rozdane również pamiątkowe medale, kubki i koszulki. O 17:00 rozpoczęły się zmagania na stadionie. W turnieju o Puchar Starosty Powiatu Jarosławskiego i Wójta Gminy Jarosław udział wzięły drużyny Płomienia Morawsko, Stali Łańcut, Piasta Tuczempy oraz Wólczanki Wólka Pełkińska. Triumfatorem rozgrywek został Piast, który w finale, po rzutach karnych, pokonał drużynę Wólczanki.
źródło: https://www.facebook.com/plomienmorawsko/
14 czerwca br. Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci wszystkich ofiar z Jarosławia i okolic, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych- Jarosław uczcił 79. rocznicę wywiezienia mieszkańców ziemi jarosławskiej w pierwszym transporcie do KL Auschwitz. Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, przedstawiciele parlamentarzystów i administracji państwowej, władze samorządowe, harcerze i przedstawiciele szkół. Okolicznościową modlitwę w intencji ofiar zmówił archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec. W uroczystościach upamiętniającą tamte wydarzenia udział wziął Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło zdj: https://ekspresjaroslawski.pl, https://www.facebook.com/umjaroslawia/
12 czerwca br. odbył się Finał Regionalnego Pucharu Polski na szczeblu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. W finale występujący w stalowowolskiej klasie okręgowej Sokół Sokolniki przegrał na swoim stadionie ze Stalą Rzeszów, świeżo upieczonym beniaminkiem 2 ligi 0:4. Rzeszowianie w nagrodę dostali 40 tysięcy złotych (10 000 dla Sokoła), które wręczył Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Pan Mieczysław Golba. Mecz odbywał się w miłej i sportowej atmosferze, obie drużyny pokazały wysokie umiejętności piłkarskie.
źródło: https://nowiny24.pl/
11 czerwca br. pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na Polskiej ludności Kresów Południowo-Wschodnich, odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające te tragiczne dla narodu wydarzenia. Oddano hołd zamordowanym poprzez wspólną modlitwę oraz złożenie wiązanek kwiatów pod monumentem upamiętniającym wydarzenie. Odegrano hymn RP, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Zapłonęły również znicze.W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło: Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
W dniach 07- 09 czerwca br. fani piłkarskich emocji wypełniły trybuny Stadionu Sportowego Juvenia, na którym odbywał się trzydniowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej kat. – U9 Twierdza Przemyśl. Uroczysta ceremonia otwarcia miała miejsce w piątkowe popołudnie na Rynku Starego Miasta, ale już dzień później, na murawie przy ulicy Aleksandra Dworskiego mierzyły się Akademie Piłkarskie z Polski i z zagranicy. W niedzielę nagrodzono zwycięzców. Małym – Wielkim piłkarzom medale, dyplomy oraz puchary i inne nagrody wręczali m.in.: Senator RP Mieczysław Golba, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Wiceprzewodniczący RM Maciej Kamiński. Turniej zorganizował UKS Orlik Przemyśl, który przebiegał w sportowej atmosferze. Zaangażowanie, wola walki a także umiejętności młodych piłkarzy w trakcie całego turnieju są godne naśladowania . Atmosfera panująca na boisku udzieliła się również kibicom, którzy z wielkim zaangażowaniem dopingowali młodych piłkarzy co sprawiło, że zawody przebiegały w znakomitej atmosferze.
źródłó: https://przemysl.pl, https://business.facebook.com/TwierdzaPrzemysl2018/
9 czerwca br. na Stadionie Sportowym w Rokietnicy odbyły się Dni Rokietnicy połączone z Uroczystością przekazania dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego zakupionego w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Uroczystego przekazania pojazdu dokonał Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Senator RP Mieczysław Golba. Swoją obecnością zaszczycił również Wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak. Przybyłych gości powitał gospodarz gminy Wójt Witold Szajny. Wójt podkreślił, że jest to szczególna chwila dla jednostki OSP Rokietnica. Po latach starań i oczekiwań, udało się spełnić marzenie druhów o nowym wozie strażackim. Za okazaną pomoc w pozyskaniu samochodu, Wójt serdeczne podziękował Wiceministrowi Marcinowi Warchołowi, Senatorowi RP Mieczysławowi Golbie i Wicestaroście Powiatu Jarosławskiego Mariuszowi Trojakowi. Zabierając głos, Wiceminister Warchoł wyraził słowa uznania strażakom za wszelkie dobro, służbę dla społeczeństwa, poświęcony czas w ratowaniu i niesieniu pomocy poszkodowanym. Gratulacje i słowa podziękowania złożył również Senator RP Mieczysław Golba, do których dołączył się Wicestarosta. Nowy samochód z jego wyposażeniem przyczyni się do podwyższenia gotowości operacyjnej jednostki, poprawi bezpieczeństwo strażaków, skuteczność w działaniu oraz niesieniu pomocy wszystkim, którzy tej pomocy oczekują.
9 czerwca w Lesie Kidałowickim odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą mordu dokonanego przez hitlerowców na jarosławskich żołnierzach Armii Krajowej: Czesławie „Baśce” Puzon – młodej bohaterki tajnej konspiracji i dzielnej harcerki z Jarosławia, patronki jarosławskiego hufca ZHP. Marii Zimnickiej, Zbigniewie Kopciu, Władysławie Półtoraku, Romanie i Janie Prośbach i dwóch innych nieznanych mężczyznach oraz dwóch nieznanych kobietach. Las Kidałowicki zwany „lasem milczenia” kryje tajemnice 70 ofiar zbrodni hitlerowskich. Niedzielna uroczystość zgromadziła w tym miejscu mieszkańców Kidałowic oraz okolicznych miejscowości. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Święta w lesie kidałowickim, w miejscu śmierci młodej bohaterki, pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego. Podczas homilii abp Adam zaznaczył, że jedną z ważnych cech człowieka jest odwaga. Żyć wartościami takimi jak Bóg i Świętość oraz miłość do Ojczyzny powinien każdy: – Czesława była wzorem w świetle tych wartości, (…) gdy przyszło zdać egzamin – zdała go. Na Eucharystii były obecne także władze parlamentarne i samorządowe oraz Wojsko Polskie i harcerze. Po Mszy Świętej odbył się apel poległych wraz z salwą honorową, a przy pomniku pomordowanych zostały złożone wieńce i kwiaty. Uroczystości zorganizowało Jarosławskie Stowarzyszenie ”Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło zdjęć: ekspresjaroslawski ,https://przemyska.pl
W czerwcu obchodzimy dwie ważne rocznice – mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Polskiego Parlamentu. Oba te wydarzenia są ze sobą nierozerwalnie złączone. 30 lat temu, właśnie 4 czerwca, Polacy wysłali w świat sygnał, że szykują się zmiany, że zbliża się tak upragniona wówczas w naszym zakątku Europy wolność i niezależność od ciążących nam radzieckich wpływów. Pierwsze częściowo wolne wybory pokazały, że polskie społeczeństwo całym sercem opowiada się przeciwko komunistycznym rządom i chce uwolnić się spod ich jarzma. Był to triumf odwagi i chęci zmian, było to zjednoczenie narodu, który przy urnach stawił się z wciąż rekordową frekwencją. Te wydarzenia być może nie miałaby miejsca gdyby nie wcześniejsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Słowa Papieża Polaka 40 lat temu odbiły się szerokim echem w sercach rodaków i tchnęły w nie nadzieję, że nasz kraj po raz kolejny może podnieść się i uwolnić od komunizmu. Jan Paweł II odegrał niebagatelną rolę w procesie pokojowego oswobodzenia Polski spod radzieckich wpływów. To właśnie jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny po wyborze na papieża była jednym z przełomowych wydarzeń tamtych czasów, iskrą, od której zapalił się płomień wolności.
W Jarosławiu w samo południe uczczono tę ważną rocznicę. Spotkanie na Rynku rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Zastępca Burmistrza Wiesław Pirożek powitał wszystkich uczestników, następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybory w 1989 roku. „Słodkim smakiem wolności" był tort jubileuszowy oraz rogaliki przygotowane przez Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. W uroczystości udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródłó: Urząd Miasta Jarosławia, https://niepodlegla.gov.pl
1 czerwca br. odbyła się uroczystość otwarcia KAŃCZUCKIEJ AKADEMII PIŁKARSKIEJ "KAMAXIK". Prezes KAP Mateusz Broda powitał zaproszonych gości: Mieczysława Golbę - Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Andrzeja Żygadło - Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga, Teresę Argasińską - Sekretarz Miasta i Gminy Kańczuga, Łukasza Skórę – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kańczudze, Wojciecha Kiszkę – Partnera Akademii, Mariusza Frenia – Partnera i Sponsora Akademii, Karolinę Trzynę – Partnera Akademii. Prezes KAP przedstawił skład Zarządu, cele i założenia Akademii oraz podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do utworzenia gminnej szkółki piłkarskiej. Następnie głos zabrał Pan Mieczysław Golba, który podziękował za zaangażowanie na rzecz rozwoju piłkarstwa oraz życzył sukcesów i owocnej pracy. Senator RP wręczył na ręce Prezesa pamiątkowy album i pogratulował pomysłu utworzenia Akademii. Dalsza część uroczystości odbyła się na murawie stadionu MKS Kańczuga, gdzie Trenerzy KAP "Kamaxik" przeprowadzili krótki trening pokazowy dla dzieci i młodzieży. Na koniec Trenerzy wręczyli drobne upominki swoim podopiecznym przygotowane przez Zarząd KAP.
źródło: https://www.facebook.com/kapkamaxik
W dniu 2 czerwca 2019 r. odbył się XIII Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego "Gacok” w Gaci. Przegląd ten miał charakter konkursu, którego celem było propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia oraz prezentowanie tradycyjnych tańców ludowych. Konkurs przyciągnął dużą rzeszę zespołów oraz miłośników tańca ludowego. Imprezie towarzyszył szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla miłośników tradycji regionalnej, bowiem oprócz prezentacji tanecznych można było zobaczyć również wystawę o Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok ” oraz stoiska z rękodziełem artystycznym z terenu gminy. W spotkaniu udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
4 maja br. odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka w Laszkach połączonych z przekazaniem nowego lekkiego samochodu ratownictwa technicznego dla OSP w Laszkach sfinansowanego ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. ŚS. Zofii i Św. Szczepana w Laszkach gdzie został poświęcony nowy samochód strażacki. Aktu przekazania nowego pojazdu dokonali: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Senator RP Mieczysław Golba. Po otwarciu uroczystości przybyłych gości powitał Wójt Gminy Laszki Stanisław Gonciarz. Oficjalną część uroczystości zakończyły przemowy zaproszonych gości. Gratulowali oni jednostce nowego samochodu oraz dziękowali za dobrą i ofiarną służbę strażaków ochotników.
Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w Gminie Przeworsk zostały zorganizowane w Studzianie 19 maja, gdzie miejscowej jednostce został przekazany nowy Sztandar. Uroczystości zapoczątkowała Msza Święta w kościele pw. Św. Brata Alberta Chmielewskiego w Studzianie. Po mszy pododdziały strażaków wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowały na plac przed jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie miała miejsce część oficjalna. Uroczystość rozpoczął dowódca Jan Wilk, który złożył meldunek Członkowi Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie druhowi Witoldowi Kazienko. Wójt Gminy i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP Daniel Krawiec przywitał serdecznie wszystkich przybyłych gości. Obchody były znakomitą okazją do podziękowań składanych na ręce druhów za ich społeczną i pełną poświęcenia pracę na rzecz mieszkańców. Wręczone zostały medale oraz odznaczenia zasłużonym druhom strażakom. W ramach pomocy charytatywnej i współpracy międzynarodowej podczas uroczystości został przekazany samochód Star 200 dla Generalnej Dyrekcji Służby w Sytuacjach Nadzwyczajnych na Ukrainie w Obwodzie Lwowskim. Symboliczny klucz z rąk Wójta Gminy Daniela Krawca odebrał Kapitan Jurij Blaguta. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło: http://www.przeworsk.net.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=139&menu=49&dzialy=49&akcja=artykul&artykul=1652