W dniu 18 lipca 2010r. odbyła się niecodzienna uroczystość w miejscowości Święte k/ Radymna. 65 lat temu mieszkańcy tej miejscowości osiedlili się na tej ziemi, wypędzeni z terenów Wschodnich zagarniętych po II Wojnie przez Sowietów.
Czytaj więcej: W hołdzie Ziemi, która nas przyjęła 65 lat temu
Już w ubiegłym tygodniu tj. od 12 lipca rolnicy, którzy podpisali na wiosnę umowy kontraktacyjne na uprawę ogórka gruntowego z Zakładem Dawtona rozpoczęli jego dostawy do jedenastu punktów na terenie czterech powiatów: przeworskiego - Żurawiczki, jarosławskiego - Święte, Michałówka, Tuczempy, Zabłotce, Tapin, przemyskiego - Torki, Wacławice, Orły i lubaczowskiego - Załuże, Moszczanica. Lokalizacja punktów skupów została ustalona w taki sposób aby rolnicy mieli jak najbliżej od miejsca upraw do miejsca skupu.
W tym roku rolnicy zakontraktowali ponad 260 ha ogórka.
Poseł Mieczysław Golba i wicemarszałek Kazimierz Ziobro z wizytą w punkcie skupu u pana Arkadiusza Dzierżyńskiego w miejscowości Orły.
Z powierzchni upraw zgłoszonych przez rolników do kontraktacji wynika, że powstało około 2 tysiące miejsc pracy. Liczba miejsc pracy wynika z wielkości zakontraktowanej powierzchni oraz koniecznej na tą powierzchnię do zbiorów liczby osób. Dla zobrazowania podam, że do zbioru ogórka z 1ha potrzeba 8-9 osób. Przy wyższych plonach te podane przeze mnie wartości odpowiednio wzrosną. Do rolników za dostarczone ogórki trafi kwota blisko 14 milionów złotych. Oczywiście zyski rolników są zróżnicowane w zależności od rodzaju gleb, warunków atmosferycznych, sposobu nawożenia i ochrony upraw.
Jestem przekonany, że rolnicy z każdym następnym rokiem wprowadzą w praktykę nabyte umiejętności i uzyskają znacznie większe plony.
Uprawy są pod stałą kontrolą służb doradczych, dzięki zaangażowaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego i Wicemarszałka Kazimierza Ziobro / na zdjęciu / poprzez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale za pośrednictwem Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego. Szeroką pomoc rolnicy szczególnie z terenu powiatu jarosławskiego otrzymują również w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu dzięki dużemu zaangażowaniu się w kontraktacje ogórka przez Starostę Jarosławskiego – Tadeusza Chrzana. Każdy rolnik, który zauważy zagrożenie dla swojej uprawy może liczyć na profesjonalną pomoc ze strony pracowników ODR.
pamiatkowe zdjęcie z Zespołem Bayer Full
Organizatorami tej dwudniowej imprezy odbywajacej sie w dniach 10-11 lipca byli Wójt Gminy Tryńcza, Trynieckie Centrum Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna Tryńczy, Komunalny Zakład Budżetowy z Tryńczy oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Tryńczy.
W niedzielę obchody święta gminy rozpoczął uroczysty przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej ulicami Tryńczy. Z ciekawym programem wystąpiły zespoły: "CAMPARI" z Handzlówki, "ÓSEMKA", "SEMPRE" i "PLUS" z Przeworska, grupa kabaretowa "WKRĘT" z Łańcuta, grupa taneczna "WATAHA" Breakers, duet "H&Z" z Gniewczyny.
Wieczorem, decyzją jury została wyłoniona "Miss Gminy Tryńcza 2010". Została nią Aleksandra Kozioł z Tryńczy. W nagrodę za zdobycie tego tytułu otrzymała laptopa.
Pierwszą wicemiss została Katarzyna Cierpisz- mieszkanka Gorzyc.
Natomiast drugą wicemiss Natalia Duży z Tryńczy, która w nagrode otrzymała wieżę od posła Mieczysława Golby.
Gwiazdą wieczoru był znany zespół "BAYER FULL". Koncert ten na placu rekreacyjnym zgromadził tłumy widzów. Wszyscy wspaniale się bawili.
Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Jarosławiu rozpoczęła jak co roku Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Kościele pw Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu. Po odprawionej Mszy Św. jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ze swoimi wystąpieniami do zebranych zwrócili się Posłowie na Sejm RP, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski.
Palamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe oraz pozostałe delegacje złożyły wieńce kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Wraz z posłem Mieczysławem Golbą, kwiaty złożyli Mariusz Trojak - dyrektor biura poselskiego oraz Jan Żołyniak współpracownik posła.
W dniu 1 maja w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, odbywał się finał jarosławskiej edycji konkursu „Masz talent", którego organizatorem jest Fundacja „Pomocna Dłoń". Jego laureatem została Karolina Węgrzyn z Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Nagrodę publiczności za taniec „electro boogi" zdobył Kamil Ingot, uczeń Gimnazjum nr 5, a nagrodę posła Mieczysława Golby w kategorii „beat box" otrzymał Krzysztof Szydłowski, również reprezentant Gimnazjum nr 5.
Krzysztof Szydłowski otrzymał nagrodę posła Mieczysława Golby w kategorii BEAT BOX
Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jak co roku odbyły się na Jarosławskim Rynku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w tak uroczysty sposób obchodzony jest od 2004 roku. Święto to zostało uchwalone przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 12 lutego 2004 roku. Dzień ten obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tradycją stało się, iż wydarzeniu temu towarzyszy rozdawanie narodowych flag na Rynku.
25 kwietnia 2010 roku w Jaśle odbył się pogrzeb Senatora Stanisława Zająca. Uroczystości pogrzebowe zgromadziły kilka tysięcy mieszkańców Jasła i województwa podkarpackiego. Senatora Stanisława Zająca żegnali: Rodzina, Bliscy, Przyjaciele i Współpracownicy.
Stanisław Zając był Posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I, III i V kadencji. W latach 1997 - 2001 był Wicemarszałkiem Sejmu RP. W 2002 został Radnym Województwa Podkarpackiego II kadencji. W 2008 roku po wygranych wyborach uzupełniających do Senatu RP został Senatorem. Kierował klubem Prawa i Sprawiedliwości w Senacie i wiceprzewodniczył klubowi parlamentarnemu tej partii.
Na uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Matusiewicz oraz Wicemarszałek Bogdan Rzońca i Członek Zarządu Stanisław Bajda. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta oraz Posłowie na Sejm RP, Senatorowie RP, a także Posłowie do Parlamentu Europejskiego.
Rozstania są trudne do zaakceptowania. Szczególnie bolesne są wtedy gdy mamy świadomość, że już nigdy się nie zobaczymy. Wracamy wtedy pamięcią do razem spędzonych chwil tych ważnych, radosnych i wyjątkowych. Niejednokrotnie mamy wyrzuty sumienia, że nie wykorzystaliśmy w pełni danego nam czasu. Nie doceniliśmy obecności tej osoby, za którą tak bardzo tęsknimy….. Śp. Genarała Gilarskiego znam od ponad 15 lat. Dla jednych generał, dla innych Kazio. Takim go będę pamiętał. Wspaniała postać, prawdziwy przyjaciel, kolega. Generał był nie tylko wybitnym żołnierzem, ale także zasłużonym działaczem społecznym. Będzie nam brakować jego cennych opinii, rad i ocen, które do tej pory pozostają aktualne. Świadectwo jego życia jest drogą optymizmu i otwartości na nowe doświadczenia. Chcę zapamiętać jego dobroć, troskę o innych, przyjaźń jaką ofiarowywał w sposób spontaniczny i bezinteresowny.
Czytaj więcej: Refleksje posła Mieczysława Golby o śp. Generale Kazimierzu Gilarskim
W dniu 25 kwietnia w Jarosławiu z inicjatywy posła Mieczysława Golby i starosty Tadeusza Chrzana, odbyło sie spotkaniach osób prowadzących skupy ogórka gruntowego z przedstawicielami ZPOW Dawtona, którzy przedstawili szczegółowe informacje dotyczące warunków skupu, w tym ceny, a także przekazali nasiona do zasiewu.
Skupowi na spotkaniu mogli uzyskać wszelkie dodatkowe informacje bezpośrednio od przedstawicieli ZPOW Dawtona, jak również rozwiać obawy i wątpliwości dotyczące współpracy z firmą Dawtona.
Zdjęcia osób, które zginęły w katastrofie, znicze i kwiaty przed biurem poselskim Prawa i Sprawiedliwości są znakiem naszej pamięci i wyrazem współczucia i refleksji.
Większość z tych osób wielokrotnie odwiedzała Jarosław i Ziemię Jarosławską. ŚP. Senator Janina Fetlińska oraz gen. brygady Kazimierz Gilarski byli córkami i synami tej ziemi. Natomiast Senator Stanisław Zając, honorowy obywatel miasta był silnie związany z naszym miastem i regionem oraz z ludźmi tu mieszkającymi, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich działaniach. Wspominamy tu również Wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putrę oraz Przemysława Gosiewskiego, którzy wielokrotnie bywali w Jarosławiu i byli zachwyceni pięknem Ziemi Jarosławskiej. Poseł Grażyna Gęsicka pochodząca spod Rzeszowa, osoba wielkiej wiedzy i umiejętności, która jako minister rozwoju regionalnego wprowadziła Program Rozwoju Polski Wschodniej.
Oni wszyscy są dla nas bardzo bliscy i takimi pozostaną na zawsze.
Prezydent Lech Kaczyński zginął w tragicznym wypadku lotniczym w Smoleńsku. Razem z nim zginęła jego małżonka oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w kraju. Prezydencki Tupolew Tu-154 podczas podchodzenia do lądowania zahaczył o drzewa w pobliskim lesie, spadł, rozbił się i stanął w płomieniach.
Na pokładzie znajdowało się łącznie 96 osób - nikt nie przeżył.
W środę 14 kwietnia w jarosławskim kościele pw. świętych Mikołaja i Stanisława na terenie dawnego opactwa ss. benedyktynek z inicjatywy działaczy miejskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości miała miejsce Msza św. w intencji ofiar katastrofy rządowego samolotu TU-154 oraz pogrążonych w żałobie rodzin.
We Mszy św. wzięli udział członkowie miejskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości na czele z pełnomocnikiem miejskim Marianem Kozłowskim, parlamentarzyści Mieczysław Golba i Andrzej Ćwierz, radni miejscy, działacze Solidarności oraz jarosławianie. Taka tragedia połączyła wszystkich Polaków, nie tylko w Warszawie, ale w każdej części kraju. Jednoczymy się z rodzinami ofiar tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku.