Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni,
nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.
Mdr 3,4
28 kwietnia 2019 r. w Kościele Parafialnym w Wiązownicy odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 74 rocznicy spalenia miejscowości Wiązownica i zamordowaniu jej mieszkańców. Dokonali tego ukraińscy nacjonaliści z OUN UPA w 1945 roku. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem Ks. dr hab. Janusza Jana Mierzwy. W trakcie homilii przypomniano, że najważniejsze wartości, którymi powinni kierować się w życiu chrześcijanie to: pamięć, przebaczenie, pojednanie i tożsamość. Goście uroczystości podkreślali jak ważne jest dawanie świadectwa o wydarzeniach, które zmieniały losy lokalnych społeczności, regionów i ojczyzny. Poseł na Sejm RP Piotr Babinietz odczytał list od Marszałka Sejmu - Marka Kuchcińskiego. Następnie uczestnicy zebrali się przy tablicy upamiętniającej bohaterską obronę Wiązownicy. Wciągnięto na maszt flagę państwową, odczytano Apel Poległych, Kompania Honorowa oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Senator RP Mieczysław Golba, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt Rodziewicz, Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Poseł na Sejm RP Piotr Uruski, Wicemarszałek Pani Maria Kurowska, Wicemarszałek Pan Piotr Pilch. Wśród przybyłych byli między innymi członkowie rodzin osób pomordowanych, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, władz wojewódzkich i powiatowych.
Reportaż TVP RZESZÓW:
27 kwietnia w Dylągowej pod Dynowem odbyły się obchody 75. rocznicy pacyfikacji wsi. 25 i 26 kwietnia 1944 roku dokonały jej oddziały gestapo, żandarmerii niemieckiej oraz policji ukraińskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym pw. św. Zofii. Następnie, przy tablicy upamiętniającej pacyfikację wsi złożono kwiaty, po czym zgromadzeni na uroczystościach udali się pod pomnik ofiar II wojny światowej i ukraińskich nacjonalistów. Tam miały miejsce okolicznościowe przemówienia, po których złożono kwiaty pod pomnikiem, a na zakończenie w Szkole Podstawowej w Dylągowej odbyła się okolicznościowa sesja z udziałem między innymi historyków poświęcona Dylągowej w 1944 r. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło: https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/obchody-75-rocznicy-pacyfikacji-wsi-dylagowa/
Z inicjatywy Pana Senatora Mieczysława Golby w dniu 17 kwietnia 2019r, w biurze senatora odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Wiceminister Sprawiedliwości Pan Marcin Warchoł oraz Piotr Jarosz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Drogowo- Mostowego z Dębicy. Spotkanie było kontynuacją niekorzystnych działań, jakie spadają na Polskie firmy podwykonawcze budujące drogi przez zagraniczne koncerny jako głównych wykonawców. Przedsiębiorstwo Drogowo -Mostowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Dębicy jak i wiele innych firm, z tego powodu znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Za dobrze wykonane roboty nie otrzymują pod różnymi pretekstami zapłaty, zgodnie z wcześniej zawartą umową. Duże koncerny w szczególności zagraniczne mają do swojej dyspozycji sztab prawników, którzy różnymi sposobami, działaniami nie zgodnymi z prawem za wszelką cenę, pod różnymi pretekstami nie płacą ostatnich rat umowy. Nie są to działania zgodne z prawem, uderzają w polskie firmy, polskich wykonawców, którzy następnie wpadają w problemy finansowe. Z uwagi na zaistniałą sytuację, w sprawie przedsiębiorstwa w Dębicy zostało wznowione śledztwo prokuratorskie przez Prokuraturę Krajową, która skrupulatnie będzie analizować wszystkie działania prokuratury na niższych szczeblach. Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł potwierdził, że sprawa jest bulwersująca; zaznaczył, że takich spraw jest bardzo dużo w Polsce. Również powiedział, że do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłaszają się firmy, które mają podobne problemy. Minister oznajmił, że Prokuratura Krajowa ma nadzór nad takimi sprawami i będą one dogłębnie badane, aby nie dochodziło do tak rażących naruszeń, wynikających z działań dużych firm.
https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,01042019,41700406?fbclid=IwAR3HRim0eAZIOm92ywQst9IWLfmT4QpHTzTrxunMH7nej2wHtYwZddthBKI
Darmowa pomoc prawna sprawia, że każdy, kogo nie stać na pomoc adwokata, radcy prawnego, może skorzystać z takiej darmowej pomocy – mówił w środę w Rzeszowie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Wiceminister wziął w środę w Rzeszowie udział w spotkaniu „Darmowa pomoc prawna w teorii i praktyce”, w którym uczestniczyli głównie młodzi ludzie, m.in. studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR).
Jak mówił wiceminister dziennikarzom, darmowa pomoc prawna jest dostępna w całym kraju od 1 stycznia br.
„Bardzo ważna ustawa, która sprawia, że każdy, kogo nie stać na pomoc adwokata, radcy prawnego, może skorzystać z takiej darmowej pomocy prawnej. Zero formalności, zero PIT-ów, różnego rodzaju deklaracji o stanie majątkowym, nie ma żadnych progów dochodowych. Każdy, kogo nie stać, napisze oświadczenie, taką pomoc otrzyma” – mówił Marcin Warchoł.
Wiceszef resortu podkreślił, że oferowana pomoc jest kompleksowa. Dotyczy m.in. poradnictwa obywatelskiego (w tym np. pomoc w przypadku kłopotów związanych z zadłużeniem w firmach pożyczkowych, tzw. chwilówkach), prawa ubezpieczeń społecznych, spraw dotyczących przemocy w rodzinie, uzależnień, spraw konsumenckich.
Marcin Warchoł zaznaczył, że taka pomoc jest świadczona w trybie ciągłym, pięć dni w tygodniu – w dniach roboczych. W woj. podkarpackim są 83 punkty, gdzie taka pomoc jest świadczona. Jednostki te mają też ośrodki zamiejscowe.
„Jeżeli jest to np. starostwo, bo to starostowie mają nadzór nad tego typu pomocą, pomoc jest często dzielona, tzn. np. w jednej z gmin jest dwa dni w tygodniu, w drugiej gminie – dwa inne dni w tygodniu” – wskazywał Marcin Warchoł.
Wiceminister zauważył, że w tych punktach pomoc świadczą po połowie prawnicy i organizacje pozarządowe. Można tam skorzystać z pomocy m.in. finansistów, psychologów, a także dowiedzieć się np., jak napisać pozew do sądu.
Zaznaczył, że nie ma limitu świadczeń i jeżeli np. cztery godziny to za mało, starosta może wydłużyć czas świadczenia pomocy. Ponadto punkty mogą się specjalizować w konkretnych problemach, występujących na danym terenie, dotyczących np. likwidacji zakładu pracy i wzrostu bezrobocia, klęski żywiołowej.
Wiceminister wyraził zadowolenie ze spotkania w Rzeszowie, które – w jego ocenie – przyczyni się do promocji darmowej pomocy prawnej wśród społeczeństwa.
Przypomniał, że podobną ustawę przygotował „na odchodne” rząd PO-PSL, ale określił ją jako „bubel prawny”. Marcin Warchoł zauważył, że była adresowana do osób do 26 roku życia i do seniorów po 65 roku życia. Skorzystało z niej zaledwie 3 proc. społeczeństwa.
„Teraz ten system stworzyliśmy dla wszystkich dorosłych Polaków. Przeszło 30 mln Polaków z tego systemu może korzystać i takie spotkanie jest bardzo dobre, służy popularyzacji, pokazaniu, że tego typu pomoc jest rzeczywiście dzisiaj realna” – zaznaczył Marcin Warchoł.
Wiceszef resortu mówił, że są w kraju miejsca, gdzie nawet o kilkaset procent wzrosła liczba osób, które z takiej pomocy skorzystały.
Dopytywany o najczęstsze problemy, z jakimi ludzie przychodzą po darmową pomoc prawną, wiceminister wymienił sprawy z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, sprawy rodzinne, takie jak przemoc, spory konsumenckie, w tym związane z zakupami w internecie.
Organizatorami spotkania w Rzeszowie były: Koło Naukowe Powszechnej Historii Prawa UR, Koło Naukowe Historii Prawa Polskiego UR, Młodzi dla Polski Rzeszów, Uniwersytecka Poradnia Prawna w Rzeszowie, Klub Służby Niepodległej w Rzeszowie.
fot. PAP/Darek Delmanowicz
W Zespole Szkół Innowacyjnych odbyła się XVI edycja konkursu poświęconego patronowi szkoły- Juliuszowi Słowackiemu. Zmagania toczyły się w dwóch kategoriach: wiedzy i recytacji na poziomie szkół gimnazjalnych i podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Niezwykle wysoki poziom przygotowania młodych miłośników Słowackiego to dowód ogromnego zaangażowania uczących ich pedagogów. Konkurs objęty był honorowym patronatem Senatora RP Mieczysława Golby, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, Starosty Jarosławskiego Tadeusza Chrzana. Wśród gości spotkania obecny był reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
Dnia 09.04.2019 r. Senator RP Mieczysław Golba odwiedził cmentarz poległych żołnierzy Polskich 1 Dywizji Pancernej w Dörpen w Niemczech.
Na cmentarzu rzymskokatolickim w Dörpen znajduje się duża kwatera wojenna polskich i niemieckich żołnierzy, którzy polegli w walkach na terenie Emsland, a także zmarli po zakończeniu II wojny światowej. Po lewej stronie, naprzeciwko kwatery Wehrmachtu, spoczywa 31 polskich żołnierzy, spośród których 30 walczyło w szeregach 1 Dywizji Pancernej. Centralne miejsce zajmuje duży, kamienny pomnik poświęcony żołnierzom poległym w Dörpen w latach 1939–1945. W pierwszym rzędzie polskiej kwatery znajduje się mniejsza tablica informacyjna, ozdobiona godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz emblematem 1 Dywizji Pancernej. Pochowani tutaj żołnierze pełnili służbę w 8 i 9 Batalionie Strzelców. 22 polskich żołnierzy poległo w walce lub zmarło wskutek odniesionych ran w kwietniu 1945 r., podczas ofensywy aliantów na prawym brzegu rzeki Ems. Najwięcej ofiar przyniosły zaciekłe walki towarzyszące próbom sforsowania Kanału Nadbrzeżnego ( Küstenkanal ), bronionego od północy przez wojsko niemieckie, przy wsparciu artylerii z Aschendorf. Kwatera wojenna jest zadbana i nosi ślady regularnej pielęgnacji. Zarówno polskie, jak i niemieckie nagrobki wykonane są według jednakowego wzoru, co pozytywnie wpływa na wygląd kwatery. Dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu, na kamiennych krzyżach widnieją pełne i poprawne dane polskich żołnierzy.
źródło: http://polskiegroby.pl/s/cmentarz.php?cmentarzok=475&miejsceok=627&landok=6
09 kwietnia 2019 r. w parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyły się uroczystości poświęcone 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 9 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Mieszkańcy miasta uczcili pamięć ofiar NKWD oraz 96 osób tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem. W intencji ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 79 i 9 lat o godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem abpa Adama Szala – Metropolity Przemyskiego w koncelebrze jarosławskich księży. Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Katyńsko – Smoleńskim. Na dziedzińcu kościoła zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, urzędów, różnorodnych organizacji oraz młodzież, a także mieszkańcy miasta i okolic. Został odegrany hymn państwowy, odczytano Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły pod Pomnikiem Katyńsko – Smoleńskim wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniły Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe i harcerze. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
źródło zdj: http://www.jaroslaw.pl
8 kwietnia w Parku im. Lecha Kaczyńskiego w Tryńczy zorganizowane zostały uroczyste obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Tryńczy, następnie miał miejsce przemarsz do parku katyńskiego. Po podniesieniu flagi Polski na maszt odbył się Apel Poległych, następnie złożono wiązanki pod pomnikiem i ułożono krzyż z 96 białych i czerwonych zniczy. W uroczystościach udział wziął reprezentujący Senatora RP Mieczysława Golbę - Dyrektor Biura Senatorskiego Marcin Malinowski.
W dniu 8.04.2019 r. Mieczysław Golba- Senator RP spotkał się z zespołem Fundacji Barka w Holandii. Od stycznia 2012 Stichting Barka (holenderska filia polskiej Fundacji Barka) na zaproszenie holenderskich samorządów pracuje w 6 gminach holenderskich: Utrecht, Amsterdam, Haga, Rotterdam, Eindhoven, Arnhem pomagając bezdomnym obywatelom krajów Europy Środkowo-Wschodniej w tych miastach w wyjściu z bezdomności - głównie poprzez powrót do rodzin, programów reintegracyjnych Barki i innych organizacji w Polsce i innych krajach, do ośrodków leczenia uzależnień oraz do szpitali.
Samorząd Utrechtu finansuje również projekt Social Economy Centre prowadzony przez Barkę w Utrechcie, gdzie zespół polskich pracowników pomaga obywatelom krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieszkającym w Utrechcie w sprawach związanych z zatrudnieniem i życiem w Holandii, oraz lepszą integracją.
Barka w Holandii ma szersze możliwości pomocy obywatelom Polski, i nie tylko, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach socjalnych, chcieliby wrócić do kraju, ale nie mają na to środków. Jest możliwość pomocy osobom, które chcą pozostać w Holandii.
Holenderski rząd finansuje roczny projekt tzw. ‘mobilnych zespołów Barki’. Lider - osoba, która sama kiedyś była bezdomna i jest uzależniona, ale żyje w abstynencji i teraz pomaga innym przezwyciężyć trudności , których sama kiedyś doświadczyła, oraz asystent mogą w ramach tego projektu jechać w każde miejsce Holandii, skąd jest sygnał, że znajduje się tam osoba bezdomna/zagrożona bezdomnością, pochodząca z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i rozważająca powrót do kraju, lub potrzebująca pomocy w sprawach dotyczących życia w Holandii i spróbować udzielić jej pomocy.
Zespoły pracujące dla Fundacji Barka w Holandii miały do tej pory styczność z około 1400 osobami bezdomnymi czego około 430 wróciło do kraju pochodzenia. Zdecydowana większością osób powracających są Polacy (około 73%), resztę stanowią Rumuni, Łotysze , Słowacy, Litwini, Bułgarzy, Węgrzy, Białorusini, Ukraińcy, Estończycy, Czesi, ale zdarzało nam się również pracować z osobami z poza Unii Europejskiej i Środkowo-Wschodniej Europy, miedzy innymi Grecy, Brytyjczycy, Turcy, Rosjanie, Hiszpanie czy Niemcy.
Osoby powracające najczęściej wybierają powrót do domu, do rodziny, jednak dla osób, które nie maja kontaktu z rodzina bądź nie chcą go mieć, Fundacja Barka dysponuje miejscem w jednej ze wspólnot prowadzonych przez Fundacje. U wielu osób bezdomnych spotykamy się również z silnym uzależnieniem od alkoholu bądź narkotyków.